BİRİMDEN BÜTÜNE / ÇADIRDAN KENTSEL DOKUYA: “RISING CANES”

rising-cane-kotsifir-08

Penda‘nın Pekin Tasarım Haftası 2015 için geliştirdiği “Rising Canes” projesi, sürdürülebilir mimarinin önemine dikkat çekiyor.

Tasarım ofisinin bambu ve iplerle uyguladıkları sistem, mimarlığın ekolojiyle uyumlu ve entegre çalışabilen yapılar üretmekteki rolünün önemine odaklanıyor. Sürdürülebilir ve kendi kendine yeten bir prototip olan Rising Canes, modüler birimlerden oluşuyor. Düzenek tamamen geri dönüşebilen, doğaya duyarlı malzemeler kullanılarak yapılmış. Projenin tasarımcısı Penda “Rising Canes”in ortaya çıkış hassasiyetini kentlerin geldiği güncel durum üzerinden anlatıyor.

“Sürdürülebilir yapılar günümüzde her zamankinden daha değerli. Sorumsuzca yapılan şehir planları, artan hava kirliliği ve küreselleşen ekonomik kriz mimarlık için yapım süreçlerini yeniden düşünme gereksinimini doğuruyor. Bambu gibi doğal malzemelerin kullanımı ve akıllı modüler sistemlerle birleşmesi, strüktüre her yönde büyüme/çoğalma imkanı sunuyor. “Rising Canes”e eklenen her birim, yapının kuvvetlenmesini ve sağlamlığını arttırıyor.”

Birimden bütüne giden sistem yarattığı mekansal çeşitlilikle, toplumun barınma ihtiyacından çıkan gereksinimleri, aynı evrimsel sistemle karşılıyor. Bir araya gelen birimler 5 farklı barınma ve toplumsallaşma ihtiyacına referans veriyor. Tasarım birimden bütüne giderken, başlangıçta çadır olarak çalışan üst örtü her katmanla birlikte kentsel bir dokuya dönüşüyor.
rising-cane-kotsifir-01 rising-cane-kotsifir-02rising-cane-kotsifir-03 Birimlerin tanımladığı alanlar çadırdan eve, evden kolektif bir yaşam birimine oradan köye en sonunda da kentsel ihtiyaçları karşılayan bir kent dokusuna dönüşüyor.rising-cane-kotsifir-04 rising-cane-kotsifir-05 rising-cane-kotsifir-07 rising-cane-kotsifir-08 rising-cane-kotsifir-09 rising-cane-kotsifir-10


Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım