BİSİKLETÇİLER VAKUMLU POMPALAR İLE KENDİ ŞERİTLERİNİ KENDİLERİ OLUŞTURDU

bisiklet_yolu_hack

Hükümetler vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamada başarısız olduğunda, vatandaşlar yasal olsun veya olmasın kendi çözümlerini üretirler. Yani bir ara sokağı geçici bir barınakla işgal edebilir, ucuz malzemeler kullanarak kamusal oturma elemanları veya sokak mobilyaları yapabilir, ya da kullanılmayan bir şehir meydanını parka dönüştürebilirler.

Omaha’nın Aksarben semtinde bu hafta, şehrin en tehlikeli caddelerinden birinde; bisikletçiler, 120 adet tuvalet pompasını bisiklet şeridine barikat oluşturmak için kullandı.

Kendini PSA, yani Plungers for Safer Aksarben (Güvenilir Aksarben için Pompalar) olarak adlandıran grup, şehir yönetiminden herhangi bir izin almadan pompaları sokağa yapıştırdı. Pompaların sonsuza kadar orada kalmayacaklarını biliyorlardı, fakat en azından 36 saat kalmasını umut ederek bu bisiklet şeridinde gerçekleşen ve giderek büyüyen kazalara dikkat çekmek istediler. Müdahale, yalnızca üç saat sonra belediye çalışanları tarafından kaldırıldı.

Şehrin ulaşım sorumlusu Todd Pfitzer, bu olay üzerine yaptığı açıklamada “Kamusal alanlar hakkında kendi kafanıza göre değişiklikler yapamazsınız, buralar vergi ödeyen vatandaşlarımızın malıdır. Bu tarz hareketler tehlikeli durumlar doğurabilir. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Benzer bir olay geçtiğimiz mart ayında Wichita, Kansas‘ta gerçekleşmişti. Kendilerini Yellowbrick Street Team olarak adlandıran taktiksel şehircilik grubunun üyeleri yine aynı amaçla pompa, yansıtıcı bant ve duvar yapıştırıcısı kullanarak kendi geçici bisiklet şeridi bariyerini kurmuşlardı. Şehir yetkilileri daha kalıcı bir çözümün gerekli olduğuna olarak karar verdiler. Bunun üzerine pompaların yerini gerçek barikatlar aldı.


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım