BRÜTALİST PAZARTESİ: GHOSTPOET’İN DİSTOPİK GELECEK SENARYOSU

ghostpoet-freakshow-kotsıfır- (1)

Brütalist Pazartesi‘de bu hafta İngiliz müzisyen Ghostpoet’in “Freak Show” şarkısı için çektiği fütürist video klip var. Londra’yı, kirliliğin insan hayatından başka her şeyi yok ettiği toksik bir çöl olarak tasvir eden video, yakın gelecekle ilgili distopik bir dünya tarif ediyor.

Zhang + Knight ikilisinin yönetmen koltuğunda oturduğu video; bitki örtüsü, renk ve hatta hayvanlardan yoksun bir dünyanın yalnızlığına odaklanıyor.

“Kurguladığımız Londra’yı iyi yansıtabilmek için, beton veya çelikten yapılmış brütalist ve yarı-endüstriyel yapıları seçtik. Klibin klostrofobik ve distopik olabilmesi için videoda organik, renkli ve canlılığa dair referans verebilecek herhangi bir şeyin görünmesini istemedik.” (Zhang + Knight)

Londra’nın içinde yapılan çekimlerin yanı sıra, ikili arka planda aidiyet hissi uyandırmayan, tanımsız bir kent yaratabilmek için Çin’in kuzeyinde de çekimler yapmış.

“Çin’de çekimler yapmamızın sebebi klibin anlattığı dünyanın belirgin bir özellik barındırmaması ve tanınmaması içindi. Bu yüzden Çin’deki çekimlerde Pekin gibi popüler ve bilinen kentlere değil Çin’in daha az bilinen ve küçük kasabalarına odaklandık, oralarda çekimleri yaptık.” (Zhang + Knight)

Ghostpoet ve Zhang + Knight ikilisinin birlikte çalıştığı ikinci video klip olan “Freak Show” çevre kirliliğinin insandan başka hiçbir tür barındırmayan bir boyuta geldiği bir metropol kurgusu yaratıyor.

Ozon tabakasına verdiğimiz hasarlar ve yaşadığımız ani iklim değişiklikleri düşünüldüğünde Freak Show’un ortaya koyduğu distopik dünya, yakın gelecek ve alternatif  hayat senaryoları açısından bilim kurgu şeklinde nitelendirilemeyecek kadar gerçek.

brütalist pazartesi brütalist pazartesi brütalist pazartesi brütalist pazartesi brütalist pazartesi brütalist pazartesi brütalist pazartesi

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım