BRÜTALİST PAZARTESİ: LEONARD COHEN, HABİTAT 67’DE GEZİNİYOR

Brütalist Pazartesi haftayı Leonard Cohen ve Moshe Safdie’nin Habitat 67’siyle açıyor.

Leonard Cohen 2001 yılında piyasaya sürülen 10. stüdyo albümü “Ten New Songs” dan çıkan “In My Secret Life” videosu için Moshe Safdie’nin ikonik yapısı Habitat 67’yi set olarak kullandı. Cohen, videosunda domestik bir hayat yaşayan tuhaf bir aileyi konu alıyor.

Gündelik hayatın rutininde yaşayan aileler için yapılmış bu sıradışı konut yapısını Cohen’den daha iyi tasvir eden olmamıştır herhalde. Yapıya bir saygı duruşu niteliğinde olan video, Habitat 67 için özel olarak kurgulanmış hissini veriyor. 60’lı yılların yaygın konut pratiği olan sosyal konutlar, aile yaşamını ve düzeni destekleyen bir sosyal devlet projesi.

Yapıldığı tarihten itibaren ikonikleşen Habitat 67, Cohen’in bu yapıyı anlatmak için çektiği videoyla bir kez daha ihtişamını gözler önüne seriyor.

Cohen’in set olarak kullandığı yapı bloklarının içinde gezerken, domestik bir hayat yaşayan tuhaf kafalı insanlar görüyoruz. Safdie’nin radikal yapısı içinde bu insanlarla dolanırken Habitat’ın kompleks geometrisi, domestik hayatın tanıdık rutinini nasıl gölgede bırakıyorsa Cohen’in aile tasviri de aynı hayat pratiğini aynı radikallikle kırıyor.

Habitat 67, Safdie’nin bitirme projesi olarak yaptığı konut bloklarıdır. 1967 yılında Montreal’de yapılan Expo 67 için pavilyon olarak inşaa edilen kompleks, kendini tekrarlayan birimlerin oluşturduğu karmaşık geometrisi ve yarattığı mekanlarla ikonik yapılar arasında yer alıyor.

twitterbanersonHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım