BRÜTALİST PAZARTESİ: OMİ PALONE

“Brütalist Pazartesi” sunar: İngiltere’nin en önemli Brütalist yapıları, post-punk grubu Omi Palone‘nin “Architecture” videosunda!


Yönetmen: Simon Marsham
Görüntü Yönetmeni: Emma Charles
Performans Sahneleri: Owen Richards
Editor: Emma Charles
Set: Lucy Anstey


Siyah-beyaz çekilen video klipte Ernő Goldfinger tarafından tasarlanan Trellick Tower ve Balfron Tower, Alison ve Peter Smithson‘un Robin Hood Gardens‘ı, ve Neave Brown‘ın Alexandra Road Estate sosyal konutları gibi birçok yapının yanı sıra grubun performans görüntüleri de yer alıyor. 20.yy ortasında sosyal konut örneklerinde sıkça gördüğümüz brütalist tarzın en önemli örneklerinden Camden Town Annexe ve Southwyck House da klipte mekan olarak kullanılmış.

Brutalizm-Alexandra-Road-Estate_kotsıfır

Alexandra Road Estate

Brutalizm-Balfron-Tower_kotsıfır

Balfron Tower / Fotoğraf: Dezeen

bireylerin politik ve sosyal ideolojilerle başa çıkma mücadelesindeki esin kaynağı metropollerdeki mimari içinde mevcut.

Grup; bireylerin politik ve sosyal ideolojilerle başa çıkma mücadelesindeki esin kaynağının metropollerdeki mimari içinde mevcut olduğunu söylüyor. Bu düşünceden yola çıkan Omi Palone’nin videoyu çekme amacı, yapılardaki estetik hassasiyetlerin ve gerçek yaşama alanlarının arasındaki ilişkinin bir tasvirini yapabilmek.

brütalist_pazartesi_omi_palone_2_kotsıfır

Performans sahneleri, grup üyelerinin birkaçının yaşadığı evin mutfağında çekilmiş


brütalist_pazartesi_omi_palone_3_kotsıfırbrütalist_pazartesi_omi_palone_1kotsıfır

brütalist_pazartesi_omi_palone_5_kotsıfır brütalist_pazartesi_omi_palone_6_kotsıfır brütalist_pazartesi_omi_palone_7_kotsıfır brütalist_pazartesi_omi_palone_8_kotsıfır brütalist_pazartesi_omi_palone_9_kotsıfır brütalist_pazartesi_omi_palone_10_kotsıfır

 THE CHEMICAL BROTHERS’DAN “BRÜTALİST PARİS”Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım