BRÜTALİST PAZARTESİ: SIGUR ROS TATE MODERN’DEN BİLDİRİYOR

tatemodern_3_kotsifir

Film prodüksiyon şirketi “House of Greenland” ve dijital ajans “Phantom”, Tate Modern’in Londra’da açılan Herzog & de Meuron tasarımı yeni binası için İzlandalı grup Sigur Rós ortaklığında interaktif bir video hazırladı.

Endüstri yapılarının kültür yapılarına dönüşmesine en iyi örneklerden biri olan Tate Modern için hazırlanan “States of Matter” isimli video art çalışması, 4 farklı bileşenden oluşuyor. Kullanıcılar videoya müdahale ederek kendi kolajlarını izleyebildikleri gibi, 4 videoyu ayrı ayrı da izleyebiliyorlar.

Maddenin dört hali sıvı, katı, hava, plazmayı temsilen kolajlanan video için, Sigur Rós‘tan Orri Páll Dýrason ve Georg Hólm dört farklı şarkı yaratmış bestelemiş. Yapının dış kabuğu ”plazma”, Turbine Hall yapısı ”katı”, eski petrol tanklarının bulunduğu bölüm ”sıvı”, üst katlardaki şalt bölümü ise ”hava” olarak sembolize edilmiş.

Ekip video art çalışmasında, izleyicilerin de içinde yer alabildiği bir tür soyut deneyim yaratmak istediklerini söylüyor.

tatemodern_kotsifirtatemodern_2_kotsifirtatemodern_3_kotsifirtatemodern_4_kotsifirSTATESOFMATTER-kotsıfır-01 STATESOFMATTER-kotsıfır-03 STATESOFMATTER-kotsıfır-04 STATESOFMATTER-kotsıfır-05 STATESOFMATTER-kotsıfır-06Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım