BÜYÜK FIRSATLAR YARATAN KÜÇÜK EVLER

Opportunity-Village-1-1200×650-min

‘Küçük evler’ (tiny house) gitgide daha fazla yerde kurulan bir fenomen. İlk önce, en çevreci zihinlerin arasına karışmak için kaçılan bu küçük evlerin artık çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğu görülüyor. Evlerin, minimalist bir tasarım ürününden fazlası olmamakla birlikte, zamanla düşük gelirli veya evsiz topluluklar için önemli bir alan yarattıkları fark edilmeye başlandı.

Tiny House

Küçük Ev Hareketi yaşadıkları alanları küçülten insanlardan oluşan bir sosyal hareket. Ortalama bir Amerikan evinin 240 m2 civarında olduğunu ve bu evlerin 10-35 m2 arasında olduğunu düşünürsek, gerçekten “küçük” olduklarını itiraf etmemiz gerekir. Çoğu Amerikalı gelirinin 1/3 ile 1/2’si arasında bir miktarını kiraya harcadığından, çoğu durumda insanların bu harekete katılma kararının temelinde çevresel etkenlerle birlikte finansal sebepler de bulunuyor.

Tiny House

Bununla birlikte, Andrew Heben’e (Tent Kenti Şehirciliği) göre, bu küçük evler daha büyük sosyal hedefler sunma potansiyeline sahip. Heben, küçük boyutları nedeniyle inşa edilmesi ve bulunması nispeten ucuz olan küçük evlerin bunlarla birlikte, öncelikli olarak belirli bir grup insanı çekmesi sebebiyle canlı yerel topluluklar yaratmak için son derece uygun olduğunu savunuyor.

İşgal Hareketi (Occupy) ve Oregon’un yasadışı kamp yasağından esinlenen Heben, Oregon’un çeşitli çadır kentlerini gruplayarak kendi deneyine başlamış. Sonuç: Opportunity Village, otuz konuttan oluşan, kendi kendini yöneten bir ‘idari topluluk’ artık. Tüm evler, birim başına 3.000 doları bulan, bağışlanmış, ön üretimli malzemelerden yapılmış. Evlerde su bulunmadığı ve herhangi bir kamu hizmetinden faydalanılmadığı için, insanlar ortak donanımlarda yemek yapıyor ve ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Tiny House

Tiny House

“Fırsatlar Köyü” gibi küçük evler ve projelerin, aşırı pahalı konut bedellerine karşı birçok insana ekonomik bir alternatif sunmasına rağmen, elbette her şeye çözüm olduklarını söylemek mümkün değil. Heben’in vurguladığı gibi, açık ki bu proje evsizliği ve konut ihtiyacını çözmeyecek. Bununla birlikte bu evler bir deney gibi görünse de, bu deney gerçek bir sosyal potansiyeli gösteriyor.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım