ÇOCUK PARKLARI PLASTİK MALZEMEYE MAHKUM MUDUR?

zagreb_2

Zagreb’de bulunan çocuk parkı, kent sokaklarına yapılacak çok basit müdahalelerin mekan algısını ve sınırlarını keskin bir biçimde değiştireceğini gösteriyor.

Jovana Miletic tarafından tasarlanan ve bir otoparkın içine yapılan çocuk alanı, 2 bölümden oluşuyor. Çocukların top oynayabilmeleri ve dinlenebilmeleri için oluşturulmuş bu 2 alan birbirlerinden oturma elemanlarıyla ayrılıyor. Araçların olduğu yerle arasına renkli yön işaretleri konulan küçük park, bu sayede kendi sınırlarını da koruyabiliyor.

Zagreb’deki bu küçük alan; kent parklarının plastik elemanlardan ibaret olmadığını, kaydırak veya salıncak benzeri oyun elemanları kullanılmadan da çocukların vakit geçirebileceği alanlar oluşturulabildiğini gösteriyor.

İki bina arasına özensizce yerleştirilen bu plastik elemanlar düşünülmemiş bir tasarım sürecinin sonucu olarak karşımıza çıkarken bir taraftan da parklarda bir araya gelen çocuk veya ailelerin birbirleriyle iletişime girmelerini engelliyor. Oysa ki çok basit müdahalelerle çocukların da ailelerin de daha iyi vakit geçirebileceği mekanlar yaratmak mümkün.

çocuk parkı çocuk parkı çocuk parkı çocuk parkı çocuk parkı

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım