ÇOCUKLAR İÇİN MİMARLIK: YAPININ KENDİSİ OYUN ALANINA DÖNÜŞEBİLİR Mİ?

hibino-kotsıfır

Son yıllarda kent meydanlarında özellikle çocukların ilgisini çeken su peyzajları görüyoruz. Yine de çocukların çocuk olmalarına izin veren mekan tasarımlarına pek az rastlıyoruz.

Güney Japonya‘daki Kumamoto şehrinde bir anaokulu, bu oyun alanlarından birisini yapı ölçeğinde yaratmış. Anaokulu yapısının avlusu yağmur yağdığında yağmur suyunu topluyor çocukların oynayabilecekleri, tepinebilecekleri bir temiz su birikintisi oluşturuyor. Yağmursuz günlerde çocukların spor aktiviteleri yapabildikleri bir mekana dönüşen avlu, yaz ya da kış fark etmeksizin çocuklara açık havada zaman geçirebilme imkanı veriyor.

Japon mimarlık ofisi Hibino Sekkeinin açık plan kurgusuyla tasarladığı yapı, karma kullanımı ve sınıflar arasında yeni bir ilişki düzenini teşvik ediyor. Okul öncesi eğitim sürecinde çocukların yaratıcı düşüncesini besleyecek bu yapı, aynı zamanda çocuklara ilerideki yıllarda akıllarında kalacak bir deneyim sunuyor.

hibino-kotsıfır7hibino-kotsıfır2hibino-kotsıfır1hibino-kotsıfır8hibino-kotsıfır9hibino-kotsıfır5hibino-kotsıfır4hibino-kotsıfır6hibino-kotsıfır10

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım