DAVID HOCKNEY SERGİSİ İÇİN HAZIRLANAN ANİMASYON SANATÇININ ESERLERİNİ YENİDEN CANLANDIRIYOR

hockney

Tate Britain 20. Yüzyılın en popüler ve etkili İngiliz sanatçılarından biri olan David Hockney’nin sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi Hockney‘nin en bilindik tablo, çizim, baskı, fotoğraf ve video işlerinden oluşan kapsamlı bir seçki sunuyor.

Tate Britain bu serginin şerefine Londra’lı yönetmen Thomas Harnett O’meara’dan bir tanıtım filmi çekmesini istemiş. Stop-motion animasyon tekniğiyle çekilen filmde Harnett O’meara, Hockney’nin en bilinen işlerinden bazılarını kendi teknikleriyle yeniden üretmiş. Sanatçıyı anımsatan karakteristik renk paletleri ve ayırıcı motifler kullanarak cesur, parlak ve zekice bir kısa filme imza atmış.

David HockneyDavid Hockney

Bir rüyaya dalıyormuş gibi hissettiğiniz animasyon Hockney’nin kendine özgü yuvarlak gözlüklerinin içinde dalgalanan çizgiler ile açılıyor. Daha sonra bu çizgiler “Peter Getting Out of Nick’s Pool”  isimli tablosundaki havuz sahnesinin soyut bir yorumuna dönüşüyor. Filmin geri kalanında Hockney’nin işlerinde gördüğümüz Kaliforniya banliyö peyzajı; çimleri sulayan bir dizi fıskiye, kağıttan yapılma bir palmiye sırası ve Hockney’nin minyatürünün gözlüklerinin arkasından palmiyeleri izlediği bir sahne ile canlanıyor.

David Hockney David Hockney David Hockney David Hockney David Hockney David Hockney David Hockney David HockneyTate Britain’de açılan sergi hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım