DİKEYDE BÜYÜYEN NÜFUS: HONG KONG’UN KENT YOĞUNLUĞU

hong-kong-andy-yeung-KOTSIFIR-01

Çin’in güneyinde bulunan Hong Kong, nüfus yoğunluğu bakımından dünyadaki 27. ülke. Kilometrekare başına 1108 kişinin düştüğü şehir, kentleşme bakımından dünyanın en agresif büyüyen şehirleri arasında yer alıyor. Nüfusun barınabilmesi için giderek daralan ve dikeyde büyüyen mekanlar, kentin konut dokusunu domine etmiş durumda.

Dünya genelinde yüksekliği 150 metreyi geçen konut bloklarının en yoğun olduğu Hong Kong’da, bu bloklar 10 metrekarelik yaşam alanlarıyla, ailelerden tek başına yaşayan insanlara birçok farklı yaşama biçimine ev sahipliği yapıyor.

Son dönemde, kentin konut yoğunluğunu belgeleyen birçok fotoğrafçıya Andy Yeung da eklendi. Fotoğraf sanatçısı Yeung, Hong Kong’un yoğun konut dokusunu dronelarla çektiği yeni bir seri yayınladı. Yeung’un drone kadrajına sığan yapı stoğundan, kentin her an artan nüfus yoğunluğuna dair hemen fikir edinebiliyorsunuz.

Dünyanın en yoğun şehirlerinden birinde insanların nasıl yaşadığını belgelemek için özel bir açı yakalamak istedim.

hong-kong-andy-yeung-KOTSIFIR-02 hong-kong-andy-yeung-KOTSIFIR-03 hong-kong-andy-yeung-KOTSIFIR-04 hong-kong-andy-yeung-KOTSIFIR-05Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım