DOĞAYI KORUYAN BOSTAN KORKULUKLARI

kapak_kotsifir-min

Daha çok televizyonlarda gördüğümüz korku filmlerinin vazgeçilmezi, uçsuz bucaksız ekin tarlalarında yalnız kalmış geleneksel bostan korkulukları, hayvanları tarlalardan uzaklaştırmak amacıyla yıllarca kullanıldı. Ancak yaşadığımız yüzyıl itibariyle insanların toprakla ilişkileri makineler ve ilaçlar yardımıyla o kadar değişti ki bu geleneksel yöntem nostaljikleşen bir korku ögesine dönştü.

Bu durumun farkına varan fotoğrafçı Kate Fichard ve sanatçı Hugo Deniou, dışlanmış bostan korkulukları için dikkat çeken bir seri çalışma gerçekleştirdi.

bostan korkulukları

Proje, fotoğrafçı Kate Fichard’ın, kuşları tarlalardan uzaklaştırmak için kullanılan bostan korkuluğu geleneğinin Fransa’da neredeyse tamamen bittiğini fark etmesiyle şekillenmiş. “Tarlalarda ve bahçelerde kuşları uzaklaştırmak için artık ne yazık ki kimyasal ilaçlar ya da koruyucu ağlar kullanıldığını fark ettim.” Fotoğrafçı, çevresel sorunlara ve doğaya dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla, geleneksel bostan korkuluklarını heykelsi bir şekilde tekrar ele alarak, yeni bir bakış açısı kazandırmak niyetinde.

bostan korkuluklarıBu bakış açısına göre, korkuluklar artık doğayı insanların tüketiminden, atıklarından ve yarattığı çevresel sorunlardan korumayı öneriyor. Buradan hareketle sanatçılar korkuluk konseptini çevresel sorunlarla ilişkili, dikkat çekici renkler ve objelerle yeniden yorumluyorlar. Sanatçıların korkulukları yaparken kullandıkları hayvan kürkleri, plastik atıklar ve yakıt bidonları gibi hayvanlara zarar veren ve doğada çözünümü yüzyıllar alan malzemeler, bu heykelsi korkulukların günümüzde koruması gereken şeyleri temsil ediyor.

bostan korkulukları

bostan korkulukları

bostan korkulukları

bostan korkulukları

bostan korkulukları

bostan korkulukları

bostan korkulukları

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

         Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım