DOKUNDUĞUNUZDA MEKANI IŞIK VE SESLE DOLDURAN BİTKİLER

dijital-sebzeler-kotsıfır-05

Tokyo Midtown’un bahçelerinde bulunan aydınlatılmış bir sera, ziyaretçileri içeride yetişen çeşitli sebzelere dokunmaya teşvik ediyor.

Digital Vegetables (Dijital Sebzeler) isimli enstalasyon, bir ay süre ile iyi tasarımın deneyimsel unsurları üzerine odaklanan 2017 Design Touch etkinliği için, tasarım stüdyosu PARTY tarafından yaratıldı.

Sera içindeki her bitki, dokunulduğunda bir ışık ve ses senfonisini tetikleyecek şekilde tasarlanmış. Ortaya çıkan her renk ve ses dokunulan bitkinin spesifik bir özelliğini yansıtıyor ve ziyaretçinin organik maddeyi tat veya koku dışındaki duyularla da algılamasını sağlıyor.

Projenin ses tasarımcısı Ray Kunimoto interaktif ses enstalasyonunu hayata geçirmek için doğada bulunan organik maddelerin belli durumlarda ortaya çıkarttığı sesleri kaydedip melodiye dönüştürmek için enstrüman sesleriyle karıştırmış.

“Tohum sürtme sesleri, yapraklara dokunmanın sesleri, meyve yerken çıkan sesler gibi gerçek sebzelerle yaratılan sesleri kaydettim. Ardından, 7 melodi yapmak için onları orkestra enstrümanlarının sesleriyle karıştırdım.”

K / thisiscolossal 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım