eL SeeD DÜNYANIN EN BÜYÜK ‘KALİGRAFFİTİSİ’Nİ KAHİRE’DE OLUŞTURDU

eL Seed (3)-min

Tunus’lu bir ailenin çocuğu olarak Paris’te dünyaya gelmiş sokak sanatçısı eL Seed  Kahire’de bugüne kadar oluşturulmuş en büyük kaligraffitiyi oluşturdu. Hayatına yön veren iki kültürü bir araya getiren sanatçı graffiti sanatı ile arap alfabesinin özgün sanatı kaligrafiyi tek bir potada eritti.

Kahire’de muhtemelen şimdiye kadar oluşturulmuş en büyük duvar resmi sadece sokak seviyesinden görülebiliyor. Beyaz, mavi ve turuncunun oluşturduğu dolambaçlı desenler 50 adet binanın cephesine ayrı ayrı uygulanmış.

Eserin tamamını görebilmek için Mokattam dağı yakınlarındaki bir tepeye çıkmak gerekiyor. Kayaya yontulmuş bir manastır ve katedralin konumlandığı bu noktadan muhteşem manzarayı bütün görkemiyle algılayabiliyorsunuz. /muhteşem manzarayla bütünleşiyor.. Bu noktada anlamına kavuşan duvar yazısında MS. 3. yüzyılda yaşamış bir  Kıptî piskoposunun arap harfleriyle yazılmış şu sözlerine yer verilmiş; “Güneş ışığını görmek için önce gözlerinizi silmeniz gerekir.”

Eserin uygulandığı Manshiyyet Nasser (çöp şehir/insanlar) bölgesi Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan bir gecekondu mahallesi, bölgenin fakir sakinleri metropolün yarattığı çöpleri toplayarak hayatını geçindiriyor. Bu yüzden bölge Zabbalean (çöp insanlar) adıyla anılıyor.

eL Seed, “Perception” (algı) adını verdiği işi oluşturmak için çöp şehirde haftalar geçirdi. İş parça parça ortaya çıkarken paylaşılan resimler sayesinde sosyal medya üzerindeki yankısı giderek arttı, insanların çoğu başta bunun bir photoshop işi olduğunu düşündüler.

Yerli halkın da benimsediği iş tamamlanmasının ardından büyük beğeni topladı. Sanatçı ayrıca “Perception” işiyle UNESCO tarafından verilen “14. Sharjah Arap Kültürü” ödülüne layık görüldü.

görseller: eL Seed
Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım