”GALATASARAY’IN YERİNE GECEKONDU MU YAPACAKTIM? İSTİFA ETTİM”

GSU2_kotsıfır

Change.org’da ”Sinan Genim’den vazgeç” adıyla muhattabı Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç ve Galatasaray Üniversitesi Rektörü Ertuğrul Karsak olan bir imza kampanyası açılmıştı.

Kampanyanın metninde; 22 Ocak 2013 akşamı çıkan yangın sonucunda enkaza dönen Galatasaray Üniversitesi yerleşkesi içinde yer alan Feriye Sarayı binasının, aradan geçen 2,5 yılı aşkın süreye karşın, halen yıkıntı halinde durduğu, Galatasaray Üniversitesi tarafından yetkilendirilen Galatasaray Eğitim Vakfı’nın yanmış binanın rölöve, restitüsyon ve restorasyon projesini ihale ettiği mimar Sinan Genim’in betonarme projede ısrarı yüzünden adım atılamadığı söyleniyordu.

kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bianet‘ten Nilay Vardar‘a konuşan Sinan Genim, projeden 2 ay önce istifa ettiğini söyledi:

“Kurul benden abuk sabuk bir sürü şey istedi. Ben 46 yıllık mimarım, kendi imzamı atacağım şeye başkalarının istediklerini koymam. İki ay önce istifa ettim. Şimdi ne yapıyorlarsa yapsınlar.”

Genim, çatıya koruma konmadığı için binanın çürüme ihtimaliyle ilgili iddialara ise şöyle yanıt verdi:

“Korumanın maliyeti 4,5 milyon lira, yazık değil mi. Neyi koruyacaksınız ki. Taş, duvar. Çırağan Sarayı 80 sene öyle kaldı, sonra restore edildi. Korunacak bir şey yok. Kitap, mobilya yok. 3 kalem işi var. Gidin görün. Abuk sabuk, soluk silik 3 kalem işi. Bu zaten üniversitenin sorumluluğunda benim işim değil. Ben sadece projeden sorumluydum. “

bianet’in haberinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

twitterbanersonHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım