GÖĞE UZANAN KÖYLER

dikey köy_kotsifir-min

Broadway’e bir milden daha kısa mesafede, asansörle yalnızca on dakikada ulaşabileceğiniz, çelik konstrüksiyonlu seçkin katlarımızdan konforlu bir yazlık alın. Kırsalın tüm rahatlığını dezavantajlarından azade yaşayın

-Celestial Emlak Şirketi

Highrise of Homesİlk olarak 1909 yılında Life Dergisi’nin Emlak sayısında ortaya çıkan ”dikey köy yaşamı” konseptini, James Wines 1981’de yeniden tasarladı. En yeni inşaat teknolojisini kullanarak kurulacak olan dikey köyler, Amerikan kültürünün folklorik öğeleriyle ilişkilenerek, yeni metropol yaşamında kendini rahat hissetmeyen insanları çekmeyi hedefliyordu.

Ancak, Rem Koolhaas‘ın 1978 yılında Delirious New York‘ta tarif ettiği gibi, katlardaki ayrıcalıklı yaşam biçimleri birbirlerinden o kadar sert ayrılıyordu ki aynı senaryonun parçası olma ihtimalleri yoktu. Bu nedenle Amerikan kır yaşamını cüretkar bir şekilde yeniden kurabilirlerdi.

James Wines

Life Dergisi illüstrasyonundan 62, Delirious New York’ta basılmasından üç yıl sonra James Wines, kişiselleşebilen bir mimari arayışına paralel olarak, dikey alan kazandırma rüyasını geri getiren bir dizi resim sunuyor. Bu projeler, mimarın yüzyılın başındaki (özellikle New York’taki) ütopyaların yakınında, nostaljik bir pozisyonda durduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, projeyi inşa etme girişimi, Life dergisindeki imajların çekiciliğini kaybetmesine yol açmış.

James Wines

James Wines

James Wines

James Wines

James Wines

*Bu yazı, Hidden Architecture’da 16 Kasım 2016’da yayınlanan ”Intersection Fields IV: Highrise of Homes” isimli metnin çevirisidir. Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım