HAFTASONU ONE LOVE’DAYDIK!

k5

Geçtiğimiz haftasonu Kot Sıfır olarak One Love‘daydık. 3 ayrı etkinlik düzenlediğimiz festivalde katılımcılarla birlikte kente ve yaşadığımız yerlere dair bir çalışma yaptık.

İstanbul’da ulaşımla ilgili hazırladığımız “İstabul’da Ulaşmaya Çalışırken” mappingi, toplu taşıma araçlarının kullanıcı tarafından nasıl yorumlandığına dair fikirler verdi. “Nerede Yaşıyorsun, Nerede Yaşamak İstersin?” haritası ise Kadıköy‘ün en çok yaşanmak istenen yerler arasında olduğunu gösterdi. ”Bugün bitmeden…” insanların kendilerini ifade edebilecekleri bir duvar gördüklerinde buna kayıtsız kalamadıklarını hatırlattı.

Beraber kente dair söz söyleyebildiğimiz için tüm katılımcılara teşekkür ederiz. Festival boyunca hem çok iyi vakit geçirdik hem de sokakta, festivalde, herhangi bir kamusal alanda beraber neler yapabileceğimizi gördük. Yapacağımız etkileşimlerle sokaklarda sizlerle buluşmak, birlikte üretmek için sabırsızlanıyoruz.

Proje Ekibi
Oğuz Kurtuluş, Çağla Özardalı, Çağatay Özkardeşler, Sedat Arda, Gupse Korkmaz, Didem Okay, Özgür Gök

‪#‎kotsıfır

k9

“NEREDE YAŞIYORSUN, NEREDE YAŞAMAK İSTERSİN?”

Katılımcıların kırmızı ve yeşil renk kodunu kullanarak yaşadıkları yerleri ve aslında yaşamak istedikleri yerleri işleyebilecekleri bir İstanbul haritası hazırladık.

nn2

k8

“İSTANBUL’DA ULAŞMAYA ÇALIŞIRKEN”

Bisiklet, motor, vapur, raylı sistem, metrobüs, otobüs, otomobil olmak üzere 7 adet ulaşım aracı belirledik ve her birine ayrı bir renk verdik. Kullanıcılardan kendi ulaşım araçlarını seçmelerini ve o araca ait renkteki iple soruları cevaplayarak bir rota oluşturmalarını istedik.

Katılımcılara mutlu olup olmadıklarını, seçtikleri aracı günde kaç saat kullandıklarını, yolculukta nasıl vakit geçirdiklerini, kaç para harcadıklarını ve hangi mottoya yakın hissettiklerini sorduk. Gelen cevaplar, belli ulaşım araçlarında çok keskin yönelimler gösterse de (metrobüs kullanıcılarının %100’ünün mutsuz olması gibi) çıkan grafik ve ulaşımla ilgili kullanıcılarla yaptığımız konuşmalar bizi çok heyecanlandırdı.

DSC_0141 z9

“BUGÜN BİTMEDEN…”

Festival çadırımızın yan tarafında bir açıklığa üzerinde “Bugün Bitmeden…” yazan bir tahta ve tebeşirler yerleştirdik. Yazılanacak, kendimizi ifade edebileceğimiz boş bir duvar her zaman çok kıymetli. Festival için de farklı bir durum gelişmedi, katılımcılar bu boş tahtayı kendilerini ifade etmek, sözlerini söylemek için doldurdular.

bb2

bb1Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım