HEINEKEN’DEN TUĞLA OLARAK KULLANILABİLEN BİRA ŞİŞESİ: WOBO

heineken_00_kotsifir

Alfred Heineken 60’lı yılların başında Karayipler’e gittiğinde, adada gördüğü çöp miktarının fazlalığına şaşırır ve bunları bir şekilde yeniden kullanmanın mümkün olduğunu düşünür. Bu atıkların bir kısmını kendi şirketi Heineken’in bira şişeleri oluşturmaktadır.

Bölgedeki konut sorununa bir çözüm üretme fikrine kapılan Heineken, yapı elemanı olarak kullanılabilecek bir şişe tasarlatmak için Mimarlık Araştırmaları Vakfı (SAR)’ın direktörü mimar John Habraken ile temasa geçer.

Habreken, yapı elemanı olarak kullanılabilecek bir tuğla şişe tasarlar, fakat tasarım, Heineken’in klasik şişesine benzemiyordur. Mimarın yaptığı ikinci tasarımla WOBO ortaya çıkar. Düz kenarları olan bu şişenin tabanına, bir diğeriyle birleşebilmesi için içbükey form verilmiştir.

heineken1964 yılında şirket, Leerdam’daki fabrikasında WOBO’dan, 35cl ve 50cl olmak üzere 100 bin adet üretir. Ayrıca kendi bahçesinde de WOBO’yu kullanarak bir barınak inşa eder.

heineken10 yıl sonra İngiliz profesör ve mimarlık eleştirmeni Martin Pawley, ”Garbage Housing” isimli bir kitap yazar ve kapağında da bu eve yer verir.

heineken

heineken

Habreken firmaya 10 yıl önce giriştikleri WOBO projesinin geri dönüşümlü bir ambalajın ilk endüstriyel denemesi olduğunu yazar. Bunun üzerine firma, Technical University Eindhoven’ın kampüsünde tamamen WOBO ile inşa edilmiş bir bina yapmak için harekete geçer. Proje, üniversite yönetimi ve Alfred Heineken arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle ne yazık ki hayata geçemez.

Bugün Amsterdam’daki Heineken Müzesi’nde WOBO ile inşa edilmiş bir duvar, bu tuğlayla inşa edimiş tek yapı olarak sergileniyor. WOBO’dan kaç adet kaldığı ve nerelerde olduğu bilinmiyor, ancak endüstriyel şişeleri tuğla olarak kullanma fikri, aradan 40 yıl geçmesine karşın dünyanın farklı yerlerinde karşımıza çıkmaya devam ediyor.

heineken heineken   heineken

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım