İSTASYON ÇATILARI KENTSEL TARIM ALANLARINA DÖNÜŞÜYOR

Soradofarm-1-min

Kentsel tarım alanları içinde yeni bir mekansal çözüm olarak karşımıza çıkan çatı bahçeciliği’ tüm dünyada yaygınlaşmış durumda. Japonya da bu yeni mekansal çözümlemeye çabuk adapte olarak; tren istasyonlarında uygulanan kentsel çatı çiftliği projesini hayata geçirdi.

Tren istasyonlarının çatılarını kullanan bir kentsel tarım projesi olarak Japonya’da ortaya çıkan Soradofarm; banliyölerde yaşayan insanların, yoğun çalışma hayatlarına ara vererek toprakla uğraşmalarını amaçlıyor.

Proje, kent peyzajının iyileştirilmesine destek olurken aynı zamanda tarım ticareti yapan kişilere de taze ve yerel olarak yetiştirilen ürünleri alma şansı veriyor.

Soradofarm

Her ne kadar kentsel tarım, mimarlık ve kent planlamacıları tarafından, yeni bir kent planlaması ölçeğinde tartışılıyor olsa da Soradofarm bir eğlence şirketi tarafından yeni bir iş modeli olarak geliştirilmiş. JR Doğu trenleri ile birlikte Tokyo’daki JR Ebisu istasyonunun üstünde inşa edilen tarım alanlarından 3 metrekarelik bir alana sahip olmak için yıllık 3300 TL’ye denk gelen bir ödeme yapmak gerekiyor.

Özel bir girişim olması yanında Soradofarm, kentsel tarıma stratejik açıdan da yeni bir anlam kazandırıyor; kentin merkezi unsurlarını şehirciliğin kendin-yap bileşeni için kullanan proje, kentsel çiftçiliğin kentlilerin kişisel refahında da büyük rol oynadığının bir kez daha gözler önüne sermiş.

Soradofarm

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım