İŞVEREN SERGİSİ PARALELİNDE SALT GALATA ETKİNLİKLERİ

SALT_galata_işveren_sergisi_kotsıfır

SALT Galata‘da 13 Eylül’de ziyarete açılan ve mimar-işveren karşılaşmalarına dikkat çeken İşveren Sergisi, beraberinde bir dizi etkinlikle 26 Kasım’a kadar devam ediyor.

“Mimarın bozması gereken ezbere; beceri, uzmanlık ve çabasının üstün bir eser yaratmaktan çok ortak bir üretime aracılık etme ihtimalinin bir adımı olarak işveren profilini de dâhil etmesi gereğini hatırlatan…” sergi paralelinde; 20 Ekim’de Emre Senan ve Nevzat Sayın‘ın katılacağı bir söyleşi, 18 Kasım’da sergide de yer alan Osmanlı İstanbul’unda Kadın Bani Yapıları Haritası içinde işaretlenmiş Gülnuş Sultan Çeşmeleri Turu, 22 Kasım’da ise Shirine Hamadeh konuşması gerçekleşecek.

Sergide de yer alan Yahşibey Tasarım Çalışmaları‘nın ortaya çıkmasına vesile olan Emre Senan ve Nevzat Sayın karşılaşmasını, mimar ve işveren olan aktörlerin ağzından dinleyebileceğiniz söyleşide; Yahşibey Tasarım Çalışmaları’nda vurgulanan ortak üretimin 20 yıl boyunca aynı işveren, mimar ve ustanın birlikteliğinde nasıl hayata geçirildiği aktarılacak.

18 Kasım’da Muzaffer Özgüleş rehberliğinde gerçekleşecek olan Gülnuş Sultan Çeşmeleri Turu kapsamında, çeşmelerin mimari özelliklerine odaklanılırken bir yandan da hayır hasenat amacıyla inşa ettirilmiş olan bu yapıların tarihi ve 17. yüzyılın sonundan itibaren Galata’nın dönüşümü değerlendirilecek.

Yahşibey’de 20 Yıllık Ortak Üretim
Söyleşi: Emre Senan ve Nevzat Sayın
20 Ekim Cuma, 19.00
SALT Galata, Oditoryum

Fotoğraf: Yahşibey Tasarım Çalışmaları, Dikili, İzmir, 2006 / Cemal Emden’in izniyle

Sanatçı, tasarımcı ve eğitmen Emre Senan’ın 1994’te kümesli bir ev aldığı Yahşibey, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı, yaklaşık iki yüz nüfuslu, başlıca geçim kaynağının zeytincilik ve hayvancılık olduğu tipik bir Ege köyüdür. Senan, üç yıl sonra köyden iki katlı bir ev ile bir ağıl daha alır ama onarıma uygun olmayan bu yapıların yerine yeni bir konut yapmaya niyetlenir. Mimar arkadaşı Nevzat Sayın’dan destek ister; işverenin aklındaki tasarım, yerin imkân ve kısıtlarını göz önünde bulunduran mimar tarafından aynı niyet üzerine ama çizilerek istenmiş olandan tamamen farklı projelendirilir. Kümesli evden başlayarak yapım ve onarımlarda yakındaki Bademli Köyü’nden usta Yılmaz Aydemir’in de yer aldığı bu sürece dört ayrı konut daha eklenir. Senan’ın köyle başlattığı yoğun ilişki, Sayın’ın 2000’den beri sürdürmekte olduğu yaz okulu çalışmaları ve mimarlık öğrencilerinin stajlarını da içine alacak şekilde, 2006’dan itibaren tasarım disiplinlerinden öğrenciler ile profesyonel proje liderlerini yazın bir araya getiren Yahşibey Tasarım Çalışmaları’nın kuruluşuna vesile olur.

İşveren Sergisi paralelinde gerçekleştirilen bu söyleşide, Yahşibey Tasarım Çalışmaları’nda vurgulanan ortak üretimin 20 yıl boyunca aynı işveren, mimar ve ustanın birlikteliğinde nasıl hayata geçirildiği aktarılacak. Mimarın, işveren tarafından öngörülen kullanımların uygulanmasına aracılık etmesinin ve aralarında gelişen müzakere ortamının yapılara nasıl yansıdığı değerlendirilecek.

Konuşma dili Türkçe’dir.

Gülnuş Sultan Çeşmeleri Turu

18 Kasım Cumartesi, 14.00-16.00

Fotoğraf: Mustafa Hazneci – Hırdavatçılar Çarşısı, Karaköy, Eylül 2017

Beyoğlu, Karaköy’de yer alan üç çeşmeye yönelik tur, Gülnuş Emetullah Sultan’ın imar faaliyetleri üzerine doktora yapmış olan akademisyen Muzaffer Özgüleş rehberliğinde gerçekleştirilecek. Çeşmelerin mimari özelliklerinin inceleneceği turda, hayır hasenat amacıyla inşa ettirilmiş olan bu yapıların tarihinin yanı sıra, 17. yüzyılın sonundan itibaren Galata’daki dönüşüm değerlendirilecek.

Bugün Hırdavatçılar Çarşısı’nın olduğu konumda bulunan ve dört yüzyıl boyunca Katolik Latinlerin bölgedeki en önemli dinî yapılarından sayılan San Francesco Kilisesi 1698’de yerini bir camiye bırakır. Bu cami, Sultan IV. Mehmed’in başhasekisi, Sultan II. Mustafa ile Sultan III. Ahmed’in annesi Gülnuş Emetullah Sultan (ö. 1715) tarafından, hem Kutsal İttifak Devletleri’ne karşı alınan yenilgilere cevaben hem de semti Müslümanlar için de çekici bir hâle getirmek üzere yaptırılmıştır. Yapının çevresine 1697/98, 1699/1700 ve 1706 yıllarında üç ayrı çeşme inşa edilir. Bu çeşmeler kadar eşlik eden su yolları, I. Mahmut döneminde yaptırılan Taksim Su Yolları’ndan önce semtin artan su ihtiyacına yönelik ilk girişim niteliğindedir.

İşveren Sergisi paralelinde düzenlenen ve herkesin katılımına açık olan bu tur saat 14.00’te SALT Galata’da başlayacaktır.

Program dili Türkçe’dir.

Muzaffer Özgüleş 2014-2015’te University of Oxford’a bağlı Khalili Research Centre’da doktora sonrası araştırma projesini yürüttü. Bu sürecin bir çıktısı olan The Women Who Built the Ottoman World: Female Patronage and the Architectural Legacy of Gülnuş Sultan kitabı (Londra: I.B.Tauris) 2017’de yayımlandı. Çeşitli yayınevleri ve dergiler için mimarlık tarihi ve çocuk yazını alanında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapmakta olan Özgüleş, hâlen Gaziantep Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor.

Konuşma: Shirine Hamadeh

22 Kasım, 19.00
SALT Galata, Atölye II-III

Güncelleme: Konuşmacının yoğun programından dolayı 1 Kasım’da olacak konuşmanın tarihi 22 Kasım olarak değişmiştir.

Şehr-i Sefa: 18. Yüzyılda İstanbul* kitabının yazarı Shirine Hamadeh, Osmanlı döneminde su tedarikinin yanı sıra birer anıt, itibar göstergesi ve sanatsal ifade aracı olarak çeşmelerin başkent İstanbul’a katkılarını inceleyecek.

SALT Galata’daki İşveren Sergisi sergisi paralelinde düzenlenen bu programın dili İngilizce’dir. Sergi için özel olarak hazırlanan Osmanlı İstanbul’unda Kadın Bani Yapıları Haritası 26 Kasım’a kadar -1 katında görülebilir.   

Shirine Hamadeh Koç Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nde öğretim üyesidir.

* Çeviri: İlknur Güzel, İstanbul: İletişim Yayınları, 2010.

 

Mimar-işveren ilişkisini Ankara, Çanakkale, Denizli, İzmir ve İstanbul’da inşa edilmiş çeşitli yapılar temelinde inceleyen İşveren Sergisi 26 Kasım’a kadar SALT Galata’da görülebilir.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım