JAPON MİMARLAR GELECEĞİN KONUTLARINI TASARLIYOR

One-Family-Under-a-Wireless-Roof-2-800×534-min

“House Vision 2” önde gelen Japon mimarlar tarafından tasarlanan geleceğin 12 konut yapısını içeren bir açık hava sergisi.

Serginin 2013 yılında Tokyo’daki başarısının ardından bu yılki tema “İki Taraflı -Bölünme ve Bağlanma / Ayrılma ve Bir Araya Gelme”. Sergi, bireyselliklerin, kentsel ve kırsal alanların, bölünmüş teknolojilerle birlikte yeniden bir araya gelişlerine dair sorulara cevap arıyor. Bir ay süren serginin küratörü, Japon şirketi Muji’nin Yaratıcı Yönetmeni Kenya Hara.

Sergide, Atelier Bow-Wow ve Kengo Kuma gibi Japon tasarımcıların yeni tasarım konseptleri öngörmek ve geliştirmek üzere eşleştirilen on iki projesi bulunmakta. Projeler, ziyaretçilerin her bir projenin ve potansiyel etkilerini en optimum şekilde algılayabilmeleri için 1:1 ölçekte oluşturulmuş.


Kablosuz Bağlantı Çatısı Altındaki Bir Aile
(Kolaylık Kültürü Kulübü x Nippon Tasarım Merkezi x HARA Tasarım Enstitüsü x Shinya Nakajima)

Proje, Kolaylık Kültürü Kulübü’nün yeni akıllı telefon hizmeti, “aynı çatı altında” olmanın fiziksel kısıtlamalarını aşan aile bağlantıları geliştirme hedefiyle yapılandırılmış. Platform, Tokyo’daki ebeveynlere, Fukuoka’daki büyükannelerinin gün içinde kaç adım yürüdüğünü ya da çocuklarının kaç saat boyunca telefonda oynadıklarını izleme imkanı sunuyor. Bu teknoloji, insanlar arasındaki mesafeyi kısaltmaya ve yeni yakınlık duyguları üretmeye çalışıyor.


Üçüncü Büyük Salon

(Toyota x Kengo Kuma)

Plug-in hibrid teknolojisine dayanan Toyota, tamamen elektrikle çalışan ve şarj sistemlerinden güneş enerjisi kullanabilen enerji tasarrufu sağlayan otomobiller geliştiriyor. Bu arabalar büyük miktarda elektrik depolayabildiğinden, alternatif olarak büyük enerji sağlayıcıları olarak da işlev görebiliyorlar. Kengo Kuma‘nın fikirlerine dayanan projede, araba, ayrılabilir ve birleştirilebilir çadırları taşımanın yanı sıra bu esnek evler için bir enerji kaynağı işlevi de sağlıyor. Böylece bir arabanın yalnızca hareketlilik için değil aynı zamanda coğrafi kısıtlamaları aşan bir yaşam kaynağı haline gelebileceği de öngörülüyor.

 


Yoshino-sugi Sedir Evi

(Airbnb x Go Hasegawa)

Airbnb ve mimar Go Hasegawa, ortak yaşam alanlarını kullanan toplulukları, ev sahibi olarak konumlandıran bir ev tasarladı. Evin birinci katı bir kamusal alan olarak her yaştan insana açılmakta. Binanın ikinci katı ise halka kapalı ve kiracılar ile misafirler için kullanılıyor. Sergi bittikten sonra Airbnb, evi Yoshino’ya getirecek ve siteye yerleştirerek kullanıma hazır hale getirecek.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

         Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım