KAHİRE’NİN GÜVERCİN KULELERİ

manuel-alvarez-diestro-pigeon-farming-towers-cairo-designboom-01

Evlerin çatılarından göğe uzanan güvercin yetiştiriciliği bu kez Kahire’de kendi mimarisini yaratmış durumda.

Manuel Alvarez Diestro, Kahire’de yaşayan bir fotoğrafçı. Alvarez, son dönemde hayvan evcilleştirmenin çok yaygınlaştığı Kahire’de güvercin yetiştiriciliğinde kullanılan ahşap kuleleri fotoğraflamaya başlamış.

Şehirde artan bu hobiyle birlikte insanlar, ıslık ve bayraklarla gökyüzünde yükselen kuş sürülerini kontrol edebilir hale gelmiş. Ancak kent nüfusunun çoğu bu işi yaptığı için kuleler günlük yaşamı olumsuz etkilememesi adına yüksek bir alana yapılıyor, bu alan da çoğunlukla evlerin çatıları oluyor.

Bu hobi mekanlarının popularitesinin artması, kentin estetiğini şekillendiren kasıtsız bir mimari fenomen yaratmış. Alvarez; Kahire silüetine bu düzensiz yapılarla vurulan darbeye ilgi duyduğunu söylüyor.

Alvarez’in Zabbaleen yerleşmesinde (çöp toplamak için kullanılan bir alan) çektiği fotoğraflar, bu kulelerin kent silüetinin bir parçası haline gelmeye başladığını gösteriyor.

manuel-alvarez-diestro-güvercin kuleleri manuel-alvarez-diestro-güvercin kuleleri manuel-alvarez-diestro-güvercin kuleleri manuel-alvarez-diestro-güvercin kuleleri manuel-alvarez-diestro-güvercin kuleleri manuel-alvarez-diestro-güvercin kuleleri manuel-alvarez-diestro-güvercin kuleleri manuel-alvarez-diestro-güvercin kuleleri manuel-alvarez-diestro-güvercin kuleleri güvercin kuleleri

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım