KÜVETLERDEN YAPILMIŞ “YELLOW SUBMARINE”

yellow submarine2_kotsıfır

Litvanyalı tasarım stüdyosu Urban Restart ve İskoç mimar Kurt Cleary, geçtiğimiz sonbahar Münih için açılan Shabby Shabby Apartments Competition’a  “Yellow Submarine” adındaki tasarımlarıyla katıldı.     Avrupa’nın emlak piyasası en yüksek şehirlerinden birinde açılan yarışma, sosyal konut sorununa yönelik bir tür sosyal deney niteliği taşıyor. Yellow Submarine, konut sorununu çözmeye yönelik bir öneri sunmamakla birlikte, fikir üretmeden yapılan seri üretimin bu soruna bir çözüm getirmeyeceğini vurguluyor.

24 tasarımdan biri olarak halka kapılarını açan kabin tasarlanırken, şartnameye uygun olarak düşük maliyet ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı gözetilmiş.

16 fiberglas küvetin yer, tavan ve duvar tanımlayacak şekilde bir araya geldiği kabinin pencerelerinde çamaşır makinesi kapıları kullanılmış. 250 euroluk bir bütçeyle 7 günde inşa edilen kabin, bir ay boyunca kentliler tarafından kiralanmış.

Schwindinsel Adası’nda bir kamusal parkta yer alan ve bir denizaltını andıran Yellow Submarine, şehir merkezinde insanlardan gizlenmiş bir alanda kentlilerin karşısına çıkıyor
yellow submarine7_kotsıfır yellow submarine2_kotsıfıryellow submarine_kotsıfır yellow submarine4_kotsıfıryellow submarine3_kotsıfır yellow submarine5_kotsıfır yellow submarine6_kotsıfırtwitterbanersonHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım