LONDRA’NIN ORTASINDAKİ KENT ORMANLARI

MINI-Forests-1-1400×1000-min

Her yıl düzenlenen Londra Tasarım Festivali, ülkenin en tanınan tasarımcı, akademisyen ve sektöre hizmet eden firmalarını büyük bir tasarım etkinliği çerçevesinde bir araya getirerek, kentin yaratıcı unsurlarını ortaya çıkarmaya teşvik ediyor. Geçtiğimiz yıl, festival için Londra sokaklarında bir proje yapan tasarımcı Asif Khan, kent yaşamını araştıran üç bölümlü bir enstalasyon üretmek için MINI ile ortaklık kurdu.

MINI Forests

Bu enstalasyon, MINI’nin “YAŞAM” programının bir parçası; kentsel yaşamın zorluklarına mimari çözümler getirmeyi amaçlıyor. Proje, 2016 yılının başlarında MINI’yle birlikte Milano’daki Salone del Mobile’da başladı. Bu projenin devamı niteliğindeki yerleştirme, kentsel çevrede işlevsel ve esnek bir “üçüncü yer”e ihtiyacı ele alıyor.
MINI LIVING, Londra sokaklarını incelemiş ve yeterince kullanılmayan üç kamusal alan ağını tespit etmiş. Bu alanlar için Khan, Ormanlar adını verdiği bir kolektif tasarlamış. Mimari tasarımlarının her biri kent içindeki kamusal ve özel alan arasındaki ilişkiyi keşfetmek için bitkileri kullanıyor. Bu yerleştirmeler, bireylerin ev ve iş yerleri dışında toplanabileceği “üçüncü alanların” arkasındaki olasılıkları keşfediyor.

MINI Forests

‘bağlantı’ odası

Her yerleştirmede farklı bir manzara oluşuyor ve her biri farklı bir amaca hizmet ediyor. Bağlantı alanı, ziyaretçilerin ve festival görevlilerinin sosyalleşebileceği bir alan olarak hareket ediyor; müşterek kullanım için büyük bir masaya sahip. Yaratma alanı ise ziyaretçilerin sessiz bir ortamda çalışabileceği basamaklı bir oturma düzeni sağlıyor. Son parça rahatlama alanında da ziyaretçilerin şehir içinde tenha bir yeşil alanın keyfini çıkarabileceği yüksek bir oda yer alıyor.

MINI, ziyaretçilerin bu alanları kendi özel alanlarının uzantıları olarak kullanmasını umuyor. Ayrıca ziyaretçilerin yerleştirmelerdeki bitkilerden alıp eve götürmeleri ve bu bitkilerin büyümelerini sosyal medyada paylaşmaları teşvik ediliyor.MINI ForestsKhan, bir tasarımcı olarak bu yerleştirmelerde şehirler içindeki kamusal alan ile özel mekan arasındaki ilişkiyi keşfetmek için bitkileri kullanıyor. Tasarımcı, birebir karşılığı ‘orman banyosu‘ anlamına gelen Japon deyimi ‘shinrin yoku‘dan esinlenmiş. Bütün yerleştirmeler, her anlamda orman atmosferini emmek için tasarlanmış. Buna; duyduğunuz, kokladığınız ve hissettiğiniz şeyler de dahil.

MINI ForestsMINI YAŞAM sayesinde, bitkilerin yarattığı estetik zevk ile insanları birbirine bağlama yetenekleri birleştiriliyor. MINI, bir ağ oluşturarak şehri ve konut alanlarını insanların yeni ortak yollarla yaşamasına izin veren yerlere dönüştürmeyi umuyor. Bireyleri sosyalleşmeye ve toplumsal faaliyetlere katılmaya teşvik eden gayri resmi alanlar için potansiyel yaratıyor.

MINI FORESTS

‘yaratma’ alanı

MINI forests

‘rahatlama’ alanı

MINI FORESTS MINI FORESTS
MINI FORESTS MINI FORESTS MINI FORESTS

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım