MUTENALAŞTIRMA OYUNU: THE SETTLERS OF BROOKLYN

the_settlers_of_brooklyn_01_kotsifir-min

Sınırlarınızı çizin, dar kot pantolonlarınızı giyin ve mayaladığınız bir içecekle -kahve, bira veya kombu çayı- silahlanın ve saldırın. Oyunun adı ”The Settlers of Brooklyn” (Brooklyn Yerleşimcileri); hızla yayılan mutenalaşmanın New York’taki toplumsal gelişimi domine etmesini, eleştirel bir şekilde ele alıyor.

the settlers of brooklyn catan soylulaştırma

Zekice kurgulanmış bir Monopoly parodisi oyunu olan “Austerity” artan zengin-yoksul ayrımına board-game temelli bir yorum getirdikten sonra, komedi video yapımcıları Above Average, bu yorumu kara mizahi üsluplarıyla kentsel alanların sömürülmesine uyarladı. Klasik strateji oyunu “The Settlers of Catan” baz alınarak kurgulanan oyunda, oyuncular varlıklı ailelerin genç yetişkin çocukları olduklarını varsayarak, Brooklyn’i ikinci el plak mağazaları, gıda kamyonları ve urban outfitters ile dolup taşan bir hipster cennetine çevirme rolünü üstleniyorlar.

The Settlers of Catan oyunundan alınan agresif kolonizasyon ve emperyalizm temaları oyunun Brooklyn yorumunda da etkisini gösteriyor. Videodaki ürkütücü derecede neşeli ses emlakçıların mevcut sakinleri taşımak için nasıl kullanılacağını anlatırken, yerel konut dokusu oyun alanının dışına itiliyor.

Oyun New York’un en hızlı değişen bölgelerinden birinde soylulaştırma üzerinden oldukça pasif-agresif bir etki bırakıyor. Oyunun Harlem ve Astoria için hazırlanan ek paketleri de “Büyük Elma’nın” sosyo-ekonomik değişimi ile ilgili kaygıların arttığına işaret ediyor. San Francisco’nun Mission bölgesi ve Londra’daki Shoreditch bölgesi gibi ek paketlerin gelmesi de son derece muhtemel.

the settlers of brooklyn catan soylulaştırma the settlers of brooklyn catan soylulaştırma the settlers of brooklyn catan soylulaştırma

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım