ODDVIZ’DEN ORTAKÖY YETİMHANESİ’NE DİJİTAL BİR BAKIŞ

oddviz_kotsifir-min

Dijital sanatçı Erdal İnci, Çağrı Taşkın ve Serkan Kaptan‘dan oluşan dijital kolektif  Oddvizİstanbul Uluslararası Fotoğraf Festivali‘nin  Ortaköy Yetimhanesi’nde gerçekleşen sergisi için hazırladıkları proje kapsamında, 4000’e yakın fotoğrafı fotogrametri ile işleyerek yapının modelini oluşturdu.

Videoda, şu an kullanımda olmayan Ortaköy Yetimhanesi dijital olarak yeniden inşa ediliyor. İzleyiciler, fotoğrafik yapının tamamına bakabilirken, eş zamanlı olarak duvarların ardına geçebiliyor

oddviz

Oddviz grubu benzer bir projeyi de Hotel başlığıyla yayınlamış.

Ortaköy Yetimhanesi

1910’larda, İstanbul sokaklarında yaşayan bir grup kimsesiz Yahudi çocuğu Selanik kökenli Raşel Jozef Naar’ın dikkatini çeker.Naar ilk aşamada 16 kız çocuğuna bir yuva temin etmeyi başarır. Daha sonra Osmanbey Fırın Sokaktaki bir binasını bu amaca tahsis ederek 36 öksüz çocuğun bu yuvada barınmasını sağlar. İzidor Franko başkanlığında bir komisyon Musevi Cemaati Eytamhanesi tesis ve ittihaz olunmak üzere8.500 liraya satın alınan, Ortaköy Palanga Sokak No.16 da9, II. Abdülhamid’in Kilercibaşısı Osman Bey’in konağı olarak bilinen bir zamanlar Ermeni Yetimhanesi olarak kullanılmış olan bina 1919 yılında teslim alınır.21 Temmuz 1924’de çıkan yangında, o anda bahçede bulunan 195 çocuğun tümü kurtarılsada bina tamamen kullanılmaz hale gelir.

Kayde

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

  Kaydet

  Kaydet

  Kaydet

  Kaydet

  Kaydet  Henüz yorum yok

  Yorum yap

  Paylaşım