ÖĞRENCİ İŞİ: CONTEMPLAY PAVYONU

ContemPLAY-KOTSIFIR-

Dijital araçlar, tasarım süreçlerini ve üretim teknolojilerini değiştirmeye devam ediyor. Yeni uygulama teknolojileri, mimarlık ve mühendislik alanında tasarımcıların daha geniş bir perspektiften bakmalarına ve yapılması öngörülemeyecek formlar tasarlamalarına olanak sağlıyor.

Parametrik tasarımlar da, teknolojik gelişmelerle paralel olarak son yıllarda yaygınlaşmaya başladı. Birçok program, tasarımların bilgisayar ortamında geliştirilerek, deneysel formların uygulanabilmesine olanak sağlıyor.

Montreal’deki McGill Universitesi mimarlık öğrencileri, dönem projeleri için parametrik bir tasarım geliştirdiler. Üniversitenin, F.A.R.M.M. (Facility for Architectural Research and Media Mediation.) ortaklığında yaptığı yarışmayı kazanan proje kent mobilyası olarak tasarlandı.

ContemPLAY pavyonuçelikten yapılan gövdenin üstüne giydiren ahşap elemanlardan oluşuyor. Tasarım kendi içinde hiç bitmeyen bir spiral oluşturuyor ve kullanıcıları bu spiralin altına çekiyor. Bükülerek yüzeylerin yer değiştirdiği pavyon, Grasshopper arayüzüyle tasarlanmış.

contemplay-kotsıfır-01Screen Shot 2015-09-21 at 14.50.35contemplay-kotsıfır-02contemplay-kotsıfır-03contemplay-kotsıfır-04contemplay-kotsıfır-05Screen Shot 2015-09-21 at 14.47.49twitterbanersonHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım