ÖĞRENCİ İŞİ: “COUNTER CITY” – KENTTE KOLEKTİF ALANLAR

house2-kotsıfır (12)

École Polytechnique Fédérale de Lausanne (İsviçre) öğrencilerinden oluşan mimari tasarım ekibi ALICE, Zürih’te yer alan bir eğitim ve kültür merkezi yanındaki boşluğu, 240 metrekarelik ahşap bir strüktürle doldurdu. Bu yıl yürütücülüğünü Dieter Dietz’in üstlendiği atölye çalışması ‘HOUSE 2 – counter city’; kent içinde kolektif alanlar yaratmayı amaçlayan 200 öğrenci tarafından 10 günden kısa bir sürede inşa edildi.

Yerleştirme, Lausanne’de kampüs içinde yapılan pratik denemelere ve stüdyo çalışmalarına dayanan ‘HOUSE 1’ deneyinden besleniyor. Dieter Dietz’in, kentin kamusal alanlar aracılığıyla yarattığı işbirliğini geliştirdiği şeklinde yorumladığı proje, bir forum alanı olarak aktif paylaşım ortamını sağlıyor.

HOUSE1 inşaasında kullanılan yapı malzemeleriyle yeniden yapılan yerleştirme, mekan organizasyonuna dair yeni fikirleri bir araya getirirken, kamusal alanlardaki mimari çeşitliliğe de odaklanıyor. ‘HOUSE 2’, büyüyen şehirle ilişkili olarak, şehirlilerin mekanın kolektifliğiyle ilişkisini irdeliyor.

Yerleştirmenin kentlilerle ilişkisini arttırmak isteyen ekip, Zurich Sanat Üniversitesi’yle birlikte bir etkinlik takvimi de geliştirmiş. Gelecek günlerde başlayacak olan etkinlikler rehberli turlar, tiyatro ve müzik performansları, sempozyum, öğrenci kulübü toplantıları, sergiler ve açık hava film gösterimleri içeriyor.

Zürih’teki sergi süresini tamamladıktan sonra, Lausanne’de sergilenmek üzere yeniden inşa edilecek olan ‘HOUSE 2’, 2018 sonbaharında gerçekleştirilecek yeni atölye çalışması için parçalarına ayrılacak.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım