ÖĞRENCİ İŞİ: MEF ÜNİVERSİTESİ TASARLA VE YAP! STÜDYOSU

mef_tasarlayap_01_kotsifir

Öğrenci İşi‘nde bugün, tasarıma erişemeyen kesimlerin mekansal problemlerinin çözülmesi amacıyla MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi‘nce yürütülen Tasarla ve Yap! stüdyosu var.

2015 yılında Ayazağa İlkokulu’nun kullanılamayan bahçesini yaratıcı bir şekilde yeniden ele alan ”Hayallere Köprü” projesiyle başlayan stüdyo, 2016’da 5 farklı projeyle devam etti:

Aydın Kasaplar Köyü İlköğretim Okulu Oyun Alanları

Yapı Biyolojisi Derneği, Herkes için Mimarlık Derneği ve TABİT ile ortaklaşa gerçekleştirilen projede Kasaplar Köyü İlkokulu’nun oyun alanı bulunmayan bahçesinde, çocuklar için farklı oyun alanlarının tasarlanması amaçlandı. Alanın tasarımı MEF Üniversitesi öğrencileri tarafından 16 – 30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi, uygulama ise yine MEF Üniversitesi öğrencileri tarafından 6 – 20 Haziran arasında yapıldı.

Ekip: Mustafa Mert Korkmaz, Halit Özten, Ceren İlayda Kaya, Selin Alara Bilgin, Melike Kavalalı, Eda Şimşek, Nazlıcan Apaydın, Nimet Değertaş, Ali Güzel, Ayşegül Şeker, Betül Çevik, İlayda Kalender, Yusuf Aras Kalkanmef_tasarlayap_02_kotsifir

mef_tasarlayap_04_kotsifir mef_tasarlayap_03_kotsifir mef_tasarlayap_01_kotsifir


Ayazağa İlköğretim Okulu Oyun Alanları

Ayazağa İlköğretim Okulu’nun bahçesinde öğrencilerin ve mahallenin kullanımına yönelik oturma, oyun ve spor alanlarının tasarlanmasını amaçlayan proje, Herkes için Mimarlık Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirildi.

Ekip: Büşra Gödek, Serpil Kardaş, Eren Hatice Gedik, Merve Akdoğan, Rümeysa Aksoy, Ece Nakışçı, Berin Erikçi, Ege Manzak, Gamze Sunar, Ramazan Ersin, Kübra Aksoy, Beste Karaduman, Naz Balekoğlu, Buse Çiftlik, Zeynep Akyol, İremsu Sarıoğlu, Eyüp Arıkboğa, Efe Palas, Hüseyin Furkan Şenoğlu, Buğçenur Mistaçoğlu, Begüm Acar, Aleyna Vardar, Gülçin Apaydın, Emir Hacısaffet, Jülide Gökçe Ağu, Tanya Davutoğlu, Çağatay Çelik, Süleyman Aras.

mef_tasarlayap_05_kotsifirmef_tasarlayap_08_kotsifir mef_tasarlayap_07_kotsifir mef_tasarlayap_06_kotsifir


Güney Kıldıran Anaokulu Bahçesi

”Anaokulunun bahçesi oldukça az bir alana sahiptir ve farklı kotların yer alması küçük çocukların hareketi açısından sorunlar içermektedir. Mevcut oyun grupları her yerde bulunan standart elemanlardır ve çocukların yaratıcılığını geliştirecek düzeyde bir çeşitlilik içermemektedirler. Bahçenin bir bütün olarak düzenlenmesi ve çocukların keşifler yapabileceği, yeni oyunlar icat edebilecekleri, hayal kurmalarını sağlayacak oyun elemanlarının tasarlanması proje kapsamındadır.”

Ekip: Uğur Güler, Ömer Göksal, Osman Faruk Akkum, Kürşat Apaydın, Kübra Erguvan, Yağmur Yıldırım, Melike Özden, Ayberk Özdemir, Alpaslan Turan, Emre Yurttaşer, Ubeydullah Yaşar, Hürcan Bayram, Azad Onur Demir, Tunahan Çelen, Dilşad Turna, Melike Tarakçı

mef_tasarlayap_11_kotsifirmef_tasarlayap_10_kotsifir mef_tasarlayap_09_kotsifir


Güney Kıldıran İlköğretim Okulu Çok Amaçlı Oda

Küçük bir konteyner binada eğitim veren Güney Kıldıran İlköğretim Okulu’nun hemen yanında yer alan bir oda, anaokulu öğrencilerinin kullanımı için çok amaçlı bir odaya dönüştürüdü.

Ekip: Elif Lahor, Miray Akbulut, Mehmet, Eroğlu, İlayda Baydemir, Berfin Salebcioğlu, Gülfem  Bayraktar, Öykü Beşer, Sami Yücel, Betül Çakmak, Aybike Şenkaya, Nagehan Taviloğlu

mef_tasarlayap_12_kotsifir

mef_tasarlayap_14_kotsifir mef_tasarlayap_13_kotsifir


Ayazağa İlköğretim Okulu İngilizce Sınıfı

Okulda eğitim veren İngilizce öğretmenleri ve okul yönetimiyle ortaklaşa yürütülen süreç sonunda, öğrenme sürecine katkı sağlayacak değişken aktivitelere uygun bir mekan tasarlandı.

Ekip: Sena Ünal, İsra Nur Aydın, Hayrünnisa Bilgin, Berrak Oğrak, Özgürcan Aydın, Selin Tüysüz

mef_tasarlayap_15_kotsifir

mef_tasarlayap_16_kotsifirProjeler hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım