ÖĞRENCİ İŞİ: MİMARİ ANLATIM TEKNİĞİ OLARAK OSMANLI MİNYATÜRÜ

KOZ-1

Mimari platform Archdaily ve KooZA/rch’ın ortak girişimiyle kısa zaman önce başlayan ve gelecek haftalarda da devam edecek ortak proje yayınları arasından dikkat çeken ‘Mare Nostrum’; Deniz Basman ve Louis Mounis’in Paris, Ecole Spéciale d’Architecture’da gerçekleştirdikleri diploma projesi.

Akdeniz’e yerleşme iddiasıyla başladıklarını belirttikleri proje, dört farklı mimari proje üretiminin bir araya gelmesinden oluşuyor: Şaraphane, sanat koleksiyonu deposu, sera ve balık pazarı. Dört yapı grubunun yanı sıra, projenin esas amacının Akdeniz’e uzanan bir ‘yolculuk’ olduğunu belirten ikili; bu ‘geziyi’ 210 çizim, kolaj, model, fotoğraf ve videoyla belgelemişler. Geleneksel işçilik fikrine odaklanan projede, net bir biçimsel ifadeyle ‘halıcılık’; bu dört farklı mimari projeyi temsil eden geleneksel bir sembole dönüşüyor.

Çoğunlukla kolaj ile çalıştıklarını belirten Basman ve Mounis, proje için daha daha kişisel teknik arayışlarının karşılığını; Akdeniz’in dört bir yanındak farklı ulusların uzun süre kullandığı, projenin bağlamıyla da ilgili olan ‘Osmanlı minyatüründe’ bulduklarını belirtiyor. Proje hakkında daha fazla bilgi almak için, Basman ve Mounis ikilisinin röportajlarına buradan ulaşabilirsiniz.


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım