ÖĞRENCİ İŞİ: TRAFİK IŞIĞINI BEKLERKEN PONG OYNAYIN

streetpong3_kotsifir

HAWK University‘den iki etkileşim tasarımı öğrencisi Sandro Engel ve Holger Michel, trafik ışıklarını pong oynayabileceğiniz şekilde yeniden kurguladı. Trafik ışıklarına yerleştirilen oyun, karşıdan karşıya geçmek isteyen yayaların bekleme anlarını eğlenceli bir hale dönüştürmeyi amaçlıyor.

Streetpong adındaki proje, yolun iki tarafına yerleştirilen dokunmatik ekranlardan oluşuyor. Işık kırmızıya döndüğünde oyun başlıyor, yeşil ışık yandığındaysa karşıya geçmek için ne kadar zamanınız olduğunu gösteriyor.

Öğrenciler başlangıçta ”saçma” olduğu gerekçesiyle, oyunu kamusal alana yerleştirmek için şehir otoritelerinden izin alamamış. İki yıl sonunda Hildesheim yetkilileri, dünyadaki diğer örnekleri de gördükten sonra ikna olmuş ve Streetpong trafik ışıklarındaki yerini almış.

Kamusal alanı daha eğlenceli bir hale getirmeyi amaçlayan proje, ışık ihlallerini önlemenin cezalandırmanın dışında da yolları olduğunu gösteriyor.

streetpong8_kotsifir streetpong7_kotsifir streetpong6_kotsifir streetpong5_kotsifir streetpong4_kotsifir streetpong3_kotsifir streetpong2_kotsifir streetpong_kotsifirbannerMekan1Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım