“ÖLÇEKSİZ”: BU YOLDAKİ BİR SIĞINMACININ 1 ADIMI 10 KİLOMETRE OLSAYDI…

ölçeksiz-01-kotsıfır

Kot0Works ekibi olarak; evlerinden ayrılarak yola çıkmak zorunda kalan sığınmacı / göçmen / mülteci / misafirler / in göç yollarındaki hareketini, Eskişehirlilerin Odunpazarı sokaklarındaki yolculuğuyla birleştirdik.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Son verilere* göre Türkiye’de 2 milyon 621 bin sığınmacı bulunuyor. Halep İslip ve Rakka, Suriye’den Türkiye’ye en çok göç veren şehirler.

Uluslararası literatürde ”mülteci”, ”sığınmacı”, ”göçmen” kavramlarının farklı hukuki statüleri belirttiği durum ülkemizde, Avrupa dışından gelen mülteci ve sığınmacılar için “geçici koruma” gibi istisnai durumlarda uygulanması gereken bir prosedürde sıkışmış halde.

Mültecilerin hukuki durumuna ilişkin 1951 yılında imzalanan Cenevre Sözleşmesi taraflarından biri olan Türkiye, Avrupa ülkelerinin sözleşmede yer alan coğrafi kısıtlama maddesini uygulamayı bırakmasına rağmen, Avrupa dışından gelen mültecilere geçici koruma prosedürü uyguluyor. Bu durum Suriye İç Savaşı sonrası evlerinden ayrılmak zorunda kalan milyonlarca Suriyeliyi de kapsıyor.

“Ölçeksiz”, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bademlik Kampüsü’nde gerçekleştirilen Bademlik Tasarım Festivali için “Kot0Works” ekibi olarak hazırladığımız bir enstalasyon.

Bu yılki teması “Düzen Dağıldığında Tasarım Ne Yapar?” sorusu merkezinde şekillenen festival, Türkiye ve tüm dünyanın gündemini yoğun etkileyen mülteci krizini, düzen ve yıkım arasındaki bağlantılar ekseninde tartışıyor.

Bu bağlamda “Kot0Works” ekibi olarak; ”Düzen Dağıldığında Tasarım Ne Yapar?” sorusundan hareketle evlerinden ayrılarak yola çıkmak zorunda kalan; sığınmacı / göçmen / mülteci / misafirler / in göç yollarındaki hareketini Eskişehirlilerin, Odunpazarı sokaklarındaki yolculuğuyla birleştirdik.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi‘ne desteklerinden ötürü teşekkür ederiz.

IMG_1726

“ÖLÇEKSİZ”

göçmen // **

Dışarıdan bir zorlama unsuru olmaksızın kendi hür iradesiyle göç etmeye karar veren kişi.

mülteci // **

Haklı bir zulüm korkusuyla vatandaşı olmadığı bir ülkede bulunan ve ilgili ülkeden koruma talep eden kişi.

sığınmacı // **

Mültecilik statüsü için yaptığı başvuru sonucunu ilgili ülkeden bekleyen kişi.

geçici koruma ” m i s a f i r” **

Sığınma sisteminin işletilememe riski varsa, ‘acil’ ve ‘geçici’ koruma sağlamak amacıyla uygulanan ‘istisnai’ prosedür.

Son verilere göre Türkiye’de 2 milyon 621 bin “sığınmacı” bulunuyor. Suriyeli’ler bu sığınmacıların büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Ancak hukuki olarak geçici koruma statüsünde olan Suriye’li sığınmacılar Türkiye’de bir misafir olarak yaşamaya mahküm.

Halep, İslip ve Rakka, iç savaş sonrası Suriye’den Türkiye’ye en çok “göçmen” / “mülteci” / “sığınmacı” / “misafir” veren şehirler.

Kot Sıfır olarak “Düzen Dağıldığında Tasarım Ne Yapar?” sorusundan hareketle, evlerinden yola çıkan; mültecigöçmen, sığınmacı ve misafirlerin göç yolunda sizleri ölçeksiz bir yola davet ediyoruz.

*  AFAD Suriye Raporu

** Göç Terimleri Sözlüğü

** Mültecilerin Hukuki Durumuna İlişkin Sözleşme (1951 Cenevre Sözleşmesi)

ölçeksiz33_kotsifirölçeksiz18_kotsifir

bu yoldaki bir sığınmacı / mülteci / göçmen / misafirin 1 adımı 10 kilometre olsaydı…

ölçeksiz28_kotsifir

evinden …km uzakta olacaktı…


ölçeksiz24_kotsifirölçeksiz26_kotsifirIMG_1716IMG_1704IMG_1717 ölçeksiz_kotsifir_2_ölçeksiz_00ölçeksiz_kotsifir_1_ölçeksiz_kotsifir_ 0 ölçeksiz13_kotsifir ölçeksiz14_kotsifir
ölçeksiz23_kotsifir
ölçeksiz4_kotsifir ölçeksiz25_kotsifirölçeksiz16_kotsifirIMG_1733IMG_1703IMG_1709

“Ölçeksiz” üretim sürecini aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz.There is 1 comment

Yorum yap

Yorum yap

Paylaşım