OPENDESK’TEN ALETSİZ BİR ŞEKİLDE KURULABİLEN MASA VE RAF ÜNİTESİ TASARIMI

opendesk-no-tool-furniture (3)

Açık kaynaklı mobilya girişimi Opendesk, Londralı ve Chicagolu tasarımcılarla bir araya gelerek tutkal, vida ya da menteşeye ihtiyaç duymadan monte edilebilen mobilyalar üretti.

Londra merkezli Opendesk çevrimiçi bir veritabanı üzerinden mobilya tasarımı ve üretimine alternatif oluşturan yeni nesil bir oluşum. Yerel üreticiler ve dijital tasarımı bir araya getiren oluşum açık kaynak ilkeleri üzerinden hizmet veriyor.

Thor ter Kulve ile bir araya gelen Opendesk, geleneksel japon birleşim tekniklerinin dijital fabrikasyon için yeniden yorumlanmış şekli olan bir çalışma masası tasarladılar. “Bundle Desk”, düzenli olarak çalışma alanlarını değiştiren kullanıcılar için kolayca katlanıp, ardından kolayca eski haline getirilebilen bir masa tasarımı.

Londra’daki bir kanal teknesinde çalışan tasarımcı, çalışma masasını  yaratmak için kendi sınırlı yer tecrübelerinden ilham almış. Masa, dört ayak üzerine boydan boya geçirilen iskelet ve tek parça olarak üzerine oturan plywood levhadan oluşuyor.

Benzer bir şekilde her hangi bir alete ihtiyaç duymadan bir araya gelebilen bir kitaplık ünitesi olan “Linnea bookcase” ise Pia Narula ve Sam Devenport ikilisi tarafından tasarlanmış.

Tek başına ya da açık alan ofislerde bölücü olarak kullanılabilecek raf ünitesi birbirine dik açıyla geçmiş parçalardan oluşuyor. “Güçlü, işlevsel ve basit görünümlü” kitaplık hiç bir bağlantı elemanı gerektirmiyor.

Narula ve Devenport, kendi mobilya markası 57st Design‘ı yürütüyorlar. Prototip üreten iki takım da Opendesk’le uzaktan iş birliği yaptılar. Yüz yüze görüşmek yerine dijital dosyaların paylaşımıyla gerçekleşen iş birliği süreci lokal üreticileri göz önüne alarak şekillenmiş.

Opendesk kendini “yerel üretim için küresel bir platform” olarak tanımlıyor. Tasarımcılar, üreticiler ve kullanıcıları dijital ve fiziksel bir ağda bir araya getiriyor.


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım