PEKİN SOKAKLARI KENTLİLERİN SOSYALLEŞEBİLECEĞİ AMFİTİYATROLARA DÖNÜŞÜYOR

baitacinema-pop-up-amfitiyatro-pekin-kotsıfır-01-min

“BAITAcinema”, Pekin Tasarım Haftası 2016 için kentin tarihi Baitasi bölgesindeki bir sokak arasında (hutong) tasarlanan, geçici bir kamusal alana modeli. BaO architects tarafından tasarlanan amfitiyatro, uzun soluklu ve kalıcı bir kentsel müdahale stratejisinin pilot uygulaması. Pekin’in kent dokusuna hakim olan ve ortak bahçe işlevi gören sokak aralarının, kültürel aktivitelerin gerçekleştiği kamusal alanlara dönüşmesi için geliştirilen proje, 2017 yılı yazında kalıcı olarak uygulamaya sokulacak.

BAITAcinema, Pekin’deki bir sokak arasını geçici bir amfitiyatroya dönüştürüyor. Proje kapsamında yapılan müdahale, kamusal alanları kapsadığı kadar özel alanları da içine alıyor ve yaratılan amfitiyatro sokak arasından komşu evlerin içlerine sızıyor. Böylece amfitiyatronun etrafında bulunan konut yapıları da kamusal alanın bir parçası haline dönüşüyor. Projenin açık plan politikası özel ve kamusal alan arasında muğlak bir ilişki tanımlıyor.

Pekin Tasarım Haftası –

Enstalasyon kullanıcılara yeni bir deneyim sunarken kamusalla özel alan tanımlarını da sokak kotunda yeniden tartışmaya açıyor.

Pekin Tasarım Haftası - BAITAcinema

amfitiyatrolar geleneksel olarak kamusal olanla ilişkilenmeyi amaçlayan, toplanma ve iletişim mekanlardır.

Proje sosyo-politik olarak farklılıklar gösteren kesimleri karşılaştırmayı hedefleyen mekansal bir etkinlik. Pekin kent planı içindeki sokak aralarının potansiyelini kullanmak isteyen tasarım ekibi bu yapıların olanaklı kıldığı pratiği de farklılaştırmak istemiş. Kamusal olanla özel mülkiyeti tanımlı ve ayrışmış alanların olmadığı bir zeminde birleştiren ekip bu bağlamda karşılaşma mekanlarını da genişletmişler.

Açık bir kültür platformu olarak tasarlanan alan kolektif etkinliklere de zemin oluyor. Tasarım haftası için alanı ziyarete gelen katılımcılarla, sokak sakinlerinin birlikte film izleyip sosyalleşebilmelerini amaçlayan proje özünde karşılaşma ve bu karşılaşmaların yarattığı birlikteliklerin peşinde. Bu amaca uygun olarak kurgulanan gösterimlerin içinde; belgeseller, çin sineması’ndan örnekler, sessiz sinema, çocuklar için özel gösterimler ve paneller bulunuyor.

Tasarım Festivali kapsamında BaO Mimarlık tarafından yapılan proje, 2017 yazında kalıcı olarak tekrar uygulanacak. Yaratılan modelin kent içinde çoğaltılabilir bir yapıya dönüşmesini amaçlayan ekip kentin içinde işlevsiz kalan sokak aralarının da bu şekilde nitelikli kamusal alanlara dönüşmesini umuyor.
Pekin Tasarım Haftası - BAITAcinemaPekin Tasarım Haftası - BAITAcinemaPekin Tasarım Haftası - BAITAcinema Pekin Tasarım Haftası - BAITAcinema Pekin Tasarım Haftası - BAITAcinema

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

         Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım