ROTTERDAM’DAKİ YAYA KÖPRÜSÜ ”LUCHTSINGEL” HALKTAN TOPLANAN BAĞIŞLARLA FONLANDI

rot_kotsıfır

Rotterdamlı tasarım stüdyosu ZUS dünyanın ilk ”kaynağı kitle fonlamasıyla yaratılan kamusal infrastrüktür projesi” olarak tanımladıkları 400 metre uzunluğunda bir yaya köprüsü tasarladı.

Luchtsingel hava kanalı anlamına geliyor, köprü kentin bağlantısı bir otoyol, bir demiryolu ve bir bina tarafından koparılmış üç alanını birbirine bağlıyor.

Bu canlı sarı strüktür kesintisiz bir yaya yolu yaratarak Rotterdam Centraal Station ve Laurenskwartier bölgesini birbirine bağlıyor. Köprü geçtiği rota boyunda bir çatı bostanının ve parkın da aralarında bulunduğu bir dizi kamusal alan arasında da bağlantı kuruyor.Rotterdam

Luchtsingel için düzenlenen bağış kampanyası, 25 Euro bağışlayan her destekçinin adının, köprünün kenarında yer alacak bir ahşap levha üzerine yazılacağının duyurulmasıyla başlamış. Proje için 8000’in üzerinde kentli bağış yapmış, bunu üzerine şehir meclisi de mimarlara projenin kalan kısmı için fon vermiş.

Köprüye özgün bir kimlik kazandırmak için kullanılan sarı boya köprünün devamında uzanan yollarda da kullanılmış. Köprünün merkezinde yolların buluştuğu alanda bir izleme terası ve oturma birimi tasarlanmış.

Köprünün çevresindeki boş ofis kulesi de 2 yıl boyunca düzenlenecek kültürel etkinlikler için organizasyona tahsis edilmiş.

ZUS’un kurucu ortağı Emma van Boxel, köprünün, şehrin var olan olanaklarını ve evrimsel karakterini kullanarak yeni bir şehir yaratmak için bir başlangıç noktası oluşturduğunu söylüyor.Rotterdam

RotterdamRotterdamRotterdamRotterdamRotterdam

RotterdamRotterdamRotterdamRotterdam  Rotterdam

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım