RUNAWAY: SANTA BARBARA’NIN BELİRSİZ HAVASINA YERLEŞEN MATRİSLER

runaway-kot0 (9)-min

Santa Barbara Çağdaş Sanatlar Müzesi (MCASB)‘nin genç mimarları desteklemek için yaptığı girişiminin ürünü olan “Runaway”, farklı arazilere konumlanmaya uygun, üç parçadan oluşan hareketli modüler bir nesne topluluğu. Greg Corso ve Molly Hunker’un mimari tasarım işbirliği olan SPORTS’un yerleştirmesi, parlak ve renkli ince çelik çubukların bir araya geldiği üç matristen oluşuyor.

Müzenin Yönetici Direktörü Miki Garcia, yerleştirmeyi, Kaliforniya’nın ‘Light & Space’ hareketiyle ilişki kuran, bugün yerleşkede yer alan toplulukların görünürlüğüne uzanan çağdaş bir ifade, olarak tanımlıyor. Yerleştirme, Santa Barbara’yı karakterize eden geleneksel ve stilize estetik anlayışıyla diyalog kurmaya çalışan cesur ve yenilikçi bir simgenin ürünü olarak ortaya çıkıyor.

Tasarımcılarının, izleyicilerin çevreleriyle yeni bir ışık altında iletişime geçmeleri için hazırladıklarını ifade ettikleri yerleştirme; hem izleyicileri hem de sanatçıları, çağdaş sanat ve kamusal alan arasındaki ilişkiyi düşünmeye itiyor. Hunker’ın ifadesiyle Runaway, “Santa Barbara havasının bulanık ve tahmin edilemezliğinden kaynaklanan estetik kalitesini mimari olarak şekillendirmeyi amaçlayan canlı ve doymuş bir görsel çevreyi vurguluyor.”


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım