SUYUNUZ BİTTİĞİNDE ŞİŞENİZ KENDİSİNİ YOK ETSİN: AGARİ

Algae-Water-Bottle-Ari-Jónsson_00_kotsifir-min

Plastik atıkların doğada 1000 yılda kaybolduğu hepimizin dilden dile yaydığı bir gerçek olarak ortada. Üstelik plastik şişelerin çoğu yalnızca bir kez kullanıldıktan sonra çöp oluyor.

İzlandalı ürün tasarımcısı Ari Jónsson yapımında yosunları kulllandığı, biyolojik olarak parçalanabilen bir şişe tasarlamak üzere yola çıktı.

Jonsson, doğadaki plastik kirliliğini önlemenin yolunu ararken, yosunlardan yapılan bir madde olan agar’ı şişe yapımında kullanma fikrini bulmuş. Tasarımcı önce toz agarı, su ile karıştırmış. Bu jöle benzeri karışım, bir kalıba girmeden önce ısıtılmış, sonrasında soğutularak bu şişe üretilmiş.

agari

Şişe su ile dolu olduğu sürece formunu koruyor, içindeki su bittiğindeyse şişe parçalanmaya başlıyor. Plastiğe tamamen doğal bir alternatif sunan ve ”Agari” adını taşıyan tasarım, gündelik hayat nesnelerimizin sürdürülebilir olarak tasarlanmasına dair başarılı bir öneri sunuyor. Agari’nin geliştirilme süreci bittikten sonra, İzlanda Tasarım Merkezi’nin desteğiyle üretilmesi planlanıyor.

Şişenin üretildiği Agar’ın tarihiyse 1650’de Japon bir hancının fazla çorbaları depolamak için kullanmasına kadar dayanıyor.

agari agari agari

agari
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım