TEMBELLİK HAKKI

Tembellik Hakkı_01_kotsifir

…bir hak olarak tembellik yapmanın, farklı kullanıcılara göre değişen farklı fiziksel hallerini yaratmaya çalışmak, bir ‘Tembellik Hakkı’ mekanı sunmak.

Atıl Aggündüz  ve Ceren Sözer, Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali kapsamında Beşiktaş Sporcular Parkı’na inşa edilen tasarımları ”Tembellik Hakkı”nı böyle anlatıyor. Biz de hamağa uzanıp projenin detaylarına göz atıyoruz.

Mimar / Tasarımcı: Atıl Akgündüz, Ceren Sözer

Yer: Sporcular Parkı, Beşiktaş

İşveren: Beşiktaş Belediyesi

Proje yılı: 2016

Tembellik Hakkı_10_kotsifir

Manifesto

En çok da günün koşuşturmasından çıktığımız anlarda yaşamaya başlıyoruz galiba. Durmak, nefes almayı hatırlamak, tembellik etmek… Tembellik etmek!!

Tembellik hakkı, yoğun kent karmaşası içinde yaşayan kullanıcısına durma hakkı sunan, ”doğal olan”la vakit geçirme şansı tanıyan bir nefes alma mekanı. Üzerinde dakikalar, saatler, günler geçebilir…

Nefes aldırır, yeşile dokundurur, gökyüzüne baktırır, yaşadığınızı hatırlatır!

Durun! Gökyüzüne bakın, nefes alın, tembellik yapın!

Tembellik Hakkı_03_kotsifir

Tasarım Hakkında

Sporcular Parkı’nda piknik yapmak katı bir şekilde yasak; dolayısıyla çayırların üzerinde değil, banklarda oturan insanlar görebiliyorsunuz yalnızca. ”Tembellik Hakkı” bu bağlamda parktaki formal davranış biçimine informal bir alternatif sunar. Spor yapıp kafeye oturanlara, yürüyüş yaptıktan sonra oturacak bank bulamadığı için gidenlere, çocuk parkı dışında oyun oynayacak mekan bulamayan çocuklara yeni bir alan tanımlar.

Tasarım temelde 3 bileşenden oluşur; metal taşıyıcılar, kanvas yüzeyler ve solar panelli aydınlatmalar. Bu 3 bileşenin farklı kombinasyonlarda bir araya gelmesi ile oluşan 9 modül ise birbirlerine farklı uzaklıklarda konumlandırılarak tasarımın sınırladığı alan içerisinde doğaçlama mekan hissi kuvvetlendirilmeye çalışılmıştır. Kanvas yüzeyler, tasarımın parkta informal bir davranış biçimini harekete geçirmesi planladığından, insanların yatar ve uzanır pozisyonda olmalarını sağlayacak farklı şekillerde taşıyıcılara tutturulmuştur. İsmini ise tam olarak bu noktadan alır; bir hak olarak tembellik yapmanın, farklı kullanıcılara göre değişen farklı fiziksel hallerini yaratmaya çalışmak, bir ”Tembellik Hakkı” mekanı sunmak. Park 24 saat açık olduğundan, tasarımın akşam/gece vakti kullanımı için solar panelli aydınlatmalar yerleştirilmiştir.

Tembellik Hakkı_01_kotsifir Tembellik Hakkı_02_kotsifir Tembellik Hakkı_04_kotsifir Tembellik Hakkı_05_kotsifir Tembellik Hakkı_06_kotsifir Tembellik Hakkı_09_kotsifir Tembellik Hakkı_07_kotsifir Tembellik Hakkı_08_kotsifir Tembellik Hakkı_12_kotsifir Tembellik Hakkı_11_kotsifirHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım