TERK EDİLMİŞ BANLİYÖ RAYLARI ÜZERİNDE KURULAN MOBİL SOKAK

pop-up-mimari

Danimarkalı mimarlık ofisi AART architects Aarhus’taki terkedilmiş sanayi bölgesinde bulunan tren istasyonunun raylarına, farklı fonksiyonlara hizmet edebilecek mobil birimler tasarladı. Proje terkedilmiş sanayi bölgesini canlandırıp, yakın çevrede yaşayan sakinlere mekansal ve işlevsel yeni deneyimler sunmayı amaçlıyor.

Rayların üzerine yapılan ve tekerlekler yardımıyla hareket eden bu geçici strüktür serisi; tek kişilik bir otel odası, butik bir mağaza, eczane ve bir seradan oluşuyor. Uzun süredir kullanılmadığı için peyzajın içinde kaybolan tren rayları da bu proje sayesinde yeniden keşfedilmiş.mobil mimari

Projenin yapımında ofise kar amacı gütmeyen bir organizayson olan givisme destek vermiş. Bunun yanı sıra kentlilerin de dahil olduğu yapım aşaması, projenin katılımcı bir süreçle ilerlemesini sağlamış. AART architects kentleşmenin bu şekilde büyümeye devam etmesi halinde atıl kalan endüstri yapılarının ya konut stoğu olarak ya da kamusal alanlar olarak gündelik hayatımıza girmek zorunda kalacağını söylüyor.

“Bu şekilde olan kentsel dönüşümler kentlilerin gündelik hayatlarının ayrılmaz bir parçası. Yine de politik kararların alınıp projelendirilmesi ve uygulamaya geçilmesi arasında bazen çok uzun süreler geçebiliyor. O zaman neden bu aradaki zamanı o alanı üretken ve akılcı tasarımlar yapıp kendi inisiyatifimizle uygulayarak geçirmeyelim ki?” (AART architecture tasarım ekibi)mobil mimari

Tasarım ekibi yaptıkları mobil birimlerle, bölgedeki eski demir yolu hatlarını görünür kılıp mimarinin terk edilmiş ve ıssız alanları canlandırırken halkın da projeye nasıl entegre edilebileceğini göstermeye çalışıyor. Bu 3 mobil kabin dışında daha bir çoğunu üretip ray hattı boyunca çalıştırmak isteyen ekip, yıl sonuna kadar farklı işlevleri içinde barındıran uzun bir hat inşa etmek istiyorlar.  Terk edilmiş rayların bir nevi temel oluşturduğu proje çoğaltılıp uygulanabildiği takdirde proje tüm kentte dolanabilen alternatif ve seyyar bir mahalleye dönüşebilir.

mobil mimarimobil mimarimobil mimarimobil mimarimobil mimarimobil mimari mobil mimari mobil mimarimobil mimari

K/ designboom

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım