X. MİMARLIKTA TASARIM SEMPOZYUMU “KARŞILAŞMALAR”: KRİZLER VE İMKANLAR

mstas2016-poster-kotsıfır-

Bu yıl 10.su düzenlenecek olan Mimarlıkta Sayısal Tasarım Sempozyumu“Karşılaşmalar”: Krizler ve İmkânlar üst başlığıyla 27-28 Haziran 2016 tarihleri arasında Bilgi Mimarlık ev sahipliğnde  SantralİSTANBUL‘da gerçekleşecek.

mstas2016-poster-kotsıfır

Bildiri çağrısına aşağıdan ulaşabileceğiniz sempozyumla ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

“10. Mimarlıkta Sayısal Tasarım Sempozyumu, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, BİLGİMimarlık, SantralİSTANBUL “Karşılaşmalar”: Krizler ve İmkânlar

Gündelik hayatımız bir yandan savaşlar, mülteci göçleri, terör eylemleri, enerji kıtlığı gibi aktüel haberlerle çevreli bir biçimde ekolojik, ekonomik, sosyal krizler içinde geçerken, çöken mevcut yaşam düzenleri bugüne ait yeni alternatiflerinin doğmasını tetikliyor. Yeni üretim modelleri, maker kültürü, takas ekonomisi, yeni iletişim biçimleri, yeni enerji stratejileri gibi birbirinden bağımsız gibi görünen hareketler aslında yeni teknolojilerin dönüştürdüğü bir dünyada krizlere karşı yeni imkânların yaratılabildiği bir geleceğin işaretleri. Bu krizler ve imkânlar ortamında, mimarlık, tasarım, teknoloji, çevrebilim, sosyoloji gibi disiplinlerin bilgi alanlarını hiç olmadığı kadar ortak bir zeminde “karşılaşmalara” açması gerekli gibi görünüyor. Doğadan, besininden, atığından, kullandığı enerjiden, bilgiden ve tükettiği her şeyin asıl kaynağından uzaklaşan insan için kendisini yeniden yaşamın odağına taşıyacak alternatif düzenlerin kurulmasında sayısal teknolojiler nerede duruyor? Krizler ve imkânların karşılaştığı şu günlerde sayısal tasarım, üretim ve iletişim daha iyi bir dünya için bize hangi alanlarda açılımlar yapabilir? Veri ağları üzerinde biçimlenen bu yeni dünyada hangi umulmadık veriler karşılaşıyor? Tüm bu dönüşümler ve araştırmalar tasarım eğitimine nasıl ve hangi stratejilerle yansıyor?

Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan Mimarlıkta Sayısal Tasarım Sempozyumu’nda sayısal tasarım ve üretim alanındaki farklı yaklaşımların ve deneyimlerin krizlere dayalı bir gündem içinde ne tür yeni imkânlar ve alternatifler üretebildiğini tartışabilmek için katılımlarınızı bekliyoruz.

10. Mimarlıkta Sayısal Tasarım Sempozyumu Düzenleme Ekibi:

Aslı Aydın, Canan Erten, Fulya Özsel Akipek, Hülya Oral, Kutay Karabağ, Şebnem Yalınay Çinici, Tuğrul Yazar



Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım