YAŞADIĞIMIZ MEKANLARIN GEÇİCİLİĞİ ÜZERİNE BİR SERGİ

do ho suh_sergi_polyester (6)-min

Güney Koreli sanatçı Do Ho Suh’ın çalıştığı ve yaşadığı yerlerin mimari replikalarını kendine özgü yöntemlerle yarattığı “Passage/s” isimli sergisi Londra’da bulunan Victoria Miro’da ziyarete açıldı. Sanatçı sergide göç ve kimlik değiştirme gibi konulara değiniyor.

Kendi gezgin hayatından hareketle, Do Ho Suh ev fikri üzerine hem fiziksel yapısı anlamında hem de yaşanan tecrübeler, kimliğin oluşturduğu sınırlar, global kültürlerde bireysel ve toplumsal bağlantılar açısından kafa yormuş. Sanatçının yaşadığı ve çalıştığı mekanlar üzerinden ilerleyen sergide Londra, New York, Berlin, Providence ve çocukluğunu geçirdiği Seul’den parçalar görüyoruz.

Passage/s” globalleşmiş dünyada evde hissetmenin ne anlama geldiğine tam da bu zamana ait bir bakış sunuyor. Sergi; çizim, fotoğraf, video ve heykel medyaları kullanılarak hazırlanmış üç bölümden oluşuyor.

Serginin polyester kumaş kullanılarak hazırlanmış 9 adet ‘hub’ dan oluşan yerleştirmesi üst katta bulunan 2. galeride yer alıyor. 1:1 ölçekli reprodüksiyonlar apartman dairelerinin geçiş mekanları; kapılar, koridorlar, hollerin peş peşe dizilmesiyle oluşturulmuş. Ustaca dikilerek bir araya getirilen yarı saydam renkli polyester kumaşlar, dayanıklı paslanmaz çelik çubuklar yardımıyla desteklenmiş. Tasvir edilen bütün mekanlar uç uca eklenerek uzun bir koridor şeklinde boydan boya uzanıyor, ziyaretçiler yarı şeffaf mekanların içinde yürüyebiliyor. Taklit edilen bütün ayrıntılar, kapı kolları, prizler, menteşeler zarif detayları üzerlerinde taşısa da pratik işlevlerini yitirerek var olabiliyorlar.

Hub’lar bir yere ait olmanın ne anlama geldiğini sorguluyorlar.

”Bir ‘evin’ fiziksel bir strüktürü (duvarları, kapıları, pencereleri…) olmalıdır ama bizim ait olma deneyimimizin asıl kısmını kurduğumuz duygusal strüktür oluşturur. Yerleştirmenin içinde kendimizi özel ve kamusal yaşam arasındaki, içeride ve dışarıda arasındaki eşikte konumlandırırız. Strüktürün narin yapısı tanıdık konfor koşullarının içinde  kendini ‘dünya vatandaşı’ olarak tanımlayanların, yerinden edilmiş göçmenlerin, sürekli yolda olanların yalnızlığını hissettirir.”

 

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım