YAYALAR VE BİSİKLETLİLER İÇİN KURTARILMIŞ MAVİ ALAN: “MIERIGI”

mierigi_11_kotsifir

Evelina Ozola ve Toms Kokins, Letonya’da yaptıkları ”tactical urbanism” işleriyle tanınan Fine Young Urbanists oluşumunun liderleri. Evelina ve Toms, insan ölçeğinde müdahalelerle kent yaşamını kolaylaştırmaya, ”evcilleştirmeye” çalışıyor.

Çoğu Batı Avrupa kentinde, yaşayan kamusal alanlar ve bisiklet-yaya-araç birlikteliğine dayalı çoklu kullanım örnekleri çoğalsa da, Riga’da kentsel tasarıma yaklaşım bu yönde değil. Riga’daki araç merkezli kent tasarımı yaklaşımından şikayetçi olan grup, Mierigi’yi yapmak üzere harekete geçmiş.

”Mierīgi!”, Riga’nın Miera Caddesi’nde, halihazırda lastik araç trafiği ve tramvay hattı için ayrılan alanda, yaya ve bisikleti de görünür kılmak üzere yapılmış bir müdahale.

Caddenin halihazırdaki durumunda alanın oldukça verimsiz kullanıldığını söyleyen topluluk, çoğu zaman araç parkına ayrılan, bisikletlilerin ve yayaların kullanımı için elverişsiz bu alanı dönüştürerek araç işgalinden kurtarmayı hedeflemiş.

Gerilla şehirciler, sadece mavi boya ve suntadan panelleri kullanarak, bisikletliler ve yayalar için görünürlüğü artırılmış bir tür kurtarılmış alan yaratmışlar.

Binaların cephelerinde de devam eden bu mavi yüzeyler, bisiklet yolu, yaya yolu, araç yolu ve tramvay hattıyla bir kafe oturma alanını tanımlıyor.

photo: © Kaspars Kursišs

Kent otoritelerinin bisiklet ve yayaya kullanımına yönelik iyileştirici planları olsa da, çoğu zaman kentliler ve araç kullanıcıları elde olan alanın yetmeyeceği sanrısına sahip oluyor. Bu düşünceyi kırmak ya da uygulanan projede araç işgallerini önlemek çoğu zaman mümkün olmuyor. Daha öncesinde de birçok küçük ölçekli müdahalede bulunduklarını söyleyen ikili, projenin bunu başardığını ve bilinirliklerini artırdığını söylüyor.

mierigi_10_kotsifir photo: © Kaspars Kursišs photo: © Kaspars Kursišs photo: © Kaspars Kursišs photo: © Kaspars Kursišs photo: © Kaspars Kursišs mierigi_02_kotsifir photo: © Kaspars Kursišs photo: © Kaspars KursišsHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım