YAYOI KUSAMA’NIN SONSUZLUK ODALARI YENİDEN ZİYARETE AÇILDI

yayoi kusama-sergi (2)-min

Şubat ayı sonunda Hirshhorn Müzesi‘nde açılan Yayoi Kusama sergisi, ziyaretçilerden birinin selfie çekmek isterken ışıklı balkabaklarından birine zarar vermesi üzerine bir süreliğine kapatılmıştı.

Zararın bedelinin 800.000 dolar olduğu iddia edildi. Medyada “mükemmel selfie’ye kendini adayan bir sanat hayranı 800.000 dolarlık eseri parçaladı.” gibi başlıklarla yankı bulan sergi geçtiğimiz hafta yeniden açıldı.

Olayın yaşandığı “All the Eternal Love I Have for the Pumpkins” isimli oda, sergide bulunan altı adet sonsuz odadan bir tanesi. Aynalarla çevrelenmiş odalar, içinde bulunan her objenin ve aynaların sonsuz sayıda yansımasından oluşturuyor. Ziyaretçiler beş odanın içine teker teker alınarak kendilerini sonsuzluğun içinde görebiliyorlar, altıncı odaya ise küçük bir pencereden bakabiliyorlar. Bütün yüzeylerin aynalarla çevrelendiği odalara girdiğinizde kapı arkanızdan kapanıyor ve benzersiz bir deneyimle baş başa kalıyorsunuz.Yayoi Kusama: Infinity Mirrors” sergisi şimdiden müzenin ev sahipliği yaptığı en popüler sergi olmuş durumda; sadece geçtiğimiz pazar günü 8000 ziyaretçi gelmiş. Kalabalığı karşılayabilmek için ziyaretçiler sınırlı bir süre içeride kalabiliyorlar.

1929 yılında Japonya’da doğan Yayoi Kusama’nın ilk sonsuz ayna (infinity mirror) odası 1965 yılında New York’ta yaptığı 15 metre karelik odanın içine doldurduğu beyaz üzerine kırmızı noktalı yumrulardan oluşan “Phalli’s Field” idi.İlerleyen yıllarda Kusama’nın ürettiği 20 adet sonsuz oda, onun sevilen bir figür olmasında büyük rol oynadı. Bugün milyonlarca insanın kapısında kuyruk olduğu odalar, çağdaş sanatın arzu nesnelerinden biri haline gelmiş durumda.

Bu odaların içinde olmanın nasıl hissettireceğini merak ediyorsanız New York Times tarafından hazırlanmış 360 derece video’yu buradan izleyebilirsiniz.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım