YEDİ METRE ÇAPINDAKİ YAPAY AY BÜTÜN DÜNYAYI DOLAŞIYOR

Moon_jerram1

Sanatçı Luke Jerram‘ın 7 metre çapındaki yapay ayı bütün dünyada dolaşıyor. Turneye çıkan eserin üretiminde, ay yüzeyinin; NASA’nın kaynaklarından alınmış aşırı detaylı fotoğrafları kullanılmış. İçten ışıklatılmış 1/500.000 ölçekli kürenin her santimetresi ayın yüzeyindeki 5 kilometreye denk geliyor.

yapay ay

‘Museum of Moon’ (ay müzesi) isimli iş üretildiğinden beri İngiltere ve Avrupa’da çeşitli mekanları dolaşmış ve dolaşmaya devam ediyor. Sanat sergileri, müzik ve ışık festivalleri gibi etkinliklerde iç ve dış mekanlarda boy gösteren iş, izleyiciler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Yerleştirmede kullanılan ay imajı; besteci Dan Jones’un oluşturduğu ses kompozisyonuyla  ve ışıkla destekleniyor.

yapay ay

Jerram heykelin, Ay’ın tarih boyunca oluşturduğu kültürel ve sosyal etkileri üzerinden bir iletişim konusu açmasını istiyor. Zamanın başlangıcından beri astronomik kütle çok kez yorumlandı ve farklı işlevler gördü; bir zamanlayıcı, takvim ya da yön bulmak için bir araç oldu. Sanatçılar, şairler, bilim adamları, yazarlar ve müzisyenler Ay’a bir ilham kaynağı olarak yaklaştı ve üzerinden bilimsel ya da dini ilişkiler kurguladılar. ‘Museum of Moon’ izleyicileri kültürel benzerlikleri ve farklılıkları gözlemlemeye ve düşünmeye teşvik ediyor.

yapay ayyapay ayyapay ay yapay ay yapay ayyapay ay yapay ay yapay ay yapay ay yapay ay

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım